Nexto.pl: 960 tys. zł. przychodu w 2009 r.

$"2009 rok był rokiem nie tylko wytężonej pracy nad zwiększaniem ilości tytułów na Nexto.pl, ale ciężkiej marketingowej pracy"$ - mówi #Bartłomiej Roszkowski#, prezes NetPress i pomysłodawca Nexto.pl. - "$Daje to spodziewane efekty ponieważ firma za styczeń 2010 spodziewa się osiągnięcia progu rentowności."$

Firma NetPress Digital Sp. z o.o. istnieje na rynku digital content od początku 2005, kiedy to nawiązana została współpraca z firmą Zinio Systems LLC. Udziałowcami w tej pierwszej spółce zostali później TAURUS oraz MCI Management SA.

Pierwotnie firma koncentrowała się wyłącznie na sprzedaży e-prasy. Spółka pozycjonuje się jednak jako największy agregator publikacji w wersji elektronicznej, gdyż oprócz kanału bezpośredniej sprzedaży funkcjonuje NextoAPI - hurtownia z cyfrowym kontentem.

Spółka osiągnie za 2009 rok przychód ze sprzedaży książek i innych publikacji elektronicznych w wysokości ponad 960 tys. zł. W styczniu 2010 r. spodziewa się osiągnięcia progu rentowności.

W momencie swojego startu (10. stycznia 2008 r.) platforma Nexto.pl oferowała nieco ponad 700 tytułów. W tej chwili na Nexto.pl dostępnych jest już ponad 1 tys. książek audio, ponad 2,1 tys. ebooków oraz ponad 100 tytułów prasowych. Jak zapowiada Bartłomiej Roszkowski, prezes NetPress i pomysłodawca Nexto.pl, na rok 2010 Spółka ma jeszcze bardziej ambitny plan. Celem jest potrojenie ilości dostępnych audiobooków oraz czterokrotny wzrost ilości dostępnych ebooków. Będzie to możliwe dzięki większej niż w poprzednich latach dynamice rozwoju rynku i zwiększonej świadomości wydawnictw odnośnie konieczności digitalizacji swoich zasobów.

Spółka realizuje kilka projektów we współpracy z operatorami telefonii komórkowej. Obecnie Nexto.pl buduje sklep z produktami elektronicznymi dla jednego z operatorów. Spółka planuje też uruchomienie projektu e-czytników: we współpracy z czołowymi na świecie producentami e-czytników, a także nowej generacji tabletów. Firma planuje budowę dedykowanych rozwiązań pod takie platformy i dostarczanie treści do istniejących już sklepów.