Newspass, czyli Google pomoże sprzedawać treści

Google pracuje nad platformą, na której wydawcy prasy będą mogli sprzedawać swoje treści - informuje La Repubblica.

Nowa usługa Google o nazwie Newspass, przeznaczona jest dla wydawców, którzy chcą oferować w internecie swoje treści za opłatą - informuje włoski dziennik La Repubblica, powołując się na swoje źródło informacji.

Newspass ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku. Póki co Google prowadzi rozmowy z lokalnymi wydawcami w USA, chętnymi by ich treści można było zakupić za pomocą tej platformy. Newspass ma być więc czymś w rodzaju agregatora treści płatnych lub po prostu sklepu. Analogia jaka przychodzi namyśl, to że Newspass będzie płatnę wersją Google News.

Użytkownik będzie mógł nabyć interesujący go artykuł lub wykupić subskrypcję na określony okres za pomocą, jak podaje La Repubblica, jednego kliknięcia. Zakup odbywać się ma za pomocą systemu płatności internetowych, a Google miałby dzielić się wpływami z dostawcami kontentu.

Platforma ma pomóc monetyzować zarówno treści znajdujące się w internecie jak i mobile oraz z tabletów.

Nie są znane jeszcze żadne szczegóły, zwłaszcza że Google doniesień o Newspass nie komentuje. Jeżeli to jednak prawda, to może być to moment przełomowy w relacjach Google - wydawcy prasy. Ci drudzy często oskarżali wyszukiwarkowego giganta, iż żeruje on na ich treściach za pomocą usługi Google News. Z kolei Google odpierało zarzuty, twierdząc że przekazuje na strony wydawców ruch prawie że na talerzu.

Google ma jednak świadomość, że jeżeli najważniejsze gazety zablokują swoje newsy na wyszukiwarkę i Google News, usługi te staną się ubogie w wysokiej jakości informacje. W kierunku treści płatnych poszły właśnie poczytne gazety The Times oraz Sunday Times. W Polsce natomiast opłaty za dostęp wprowadziła Rp.pl.