New York Times wprowadza opłaty za korzystanie z serwisu

Amerykański dziennik New York Times zapowiedział, że od 28 marca zacznie pobierać w USA opłaty za dostęp do swojej strony internetowej i za korzystanie z aplikacji dla smartfonów i tabletów. Zmiany te nie dotkną prenumeratorów papierowej wersji NYT.

Czytelnicy NYTimes.com będą mogli bezpłatnie przeczytać jedynie 20 artykułów miesięcznie. Jeśli przekroczą ten limit zostaną poinformowani o konieczności wykupienia elektronicznej subskrypcji, dzięki której uzyskają nieograniczony dostęp do treści.

NYT już wczoraj rozpoczął pobieranie opłat od użytkowników kanadyjskich. W Stanach Zjednoczonych oraz pozostałych krajach ma to nastąpić 28 marca. Nie dotyczy to jednak prenumeratorów papierowego wydania, którzy w dalszym ciągu posiadać będą nielimitowany dostęp do serwisu online.

Zainteresowani będą mogli wykupić czterotygodniowy dostęp do zawartości strony w trzech wersjach. Najtańsza z nich kosztuje 15 dolarów - skorzystają z niej posiadacze smartfonów i obejmie ona tylko internetową wersję gazety. 5 dolarów więcej zapłacimy za dostęp do strony internetowej i aplikacji przeznaczonych dla posiadaczy tabletów. Najdroższy pakiet, obejmujący stronę www wraz z aplikacją na smartfony oraz tablety - kosztuje 35 dolarów miesięcznie.

Jednocześnie strony główne serwisu oraz poszczególnych działów mają pozostać darmowe. Użytkownicy dostaną się do nich także poprzez wyszukiwarki internetowe oraz linki zamieszczone na blogach czy też portalach społecznościowych. Dostęp do nich będzie jednak ograniczony, np. odwiedzający stronę za pomocą wyników z wyszukiwarki Google będą mieli dostęp do pięciu artykułów dziennie.

NYTimes.com prowadzony przez New York Timesa jest - według danych firmy badawczej Nielsen Online - największym spośród należących do wydawców prasowych serwisów internetowych. Opłaty mają zrekompensować spadek sprzedaży papierowego wydania NYT.