Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Netsky - nowa mutacja

Producenci oprogramowania antywirusowego poinformowali o wykryciu nowej mutacji niebezpiecznego robaka NetSky - oznaczonej literą C. Nowa wersja od swoich poprzedników różni się m.in. tym, że za po zainfekowaniu komputera odtwarza krótki sygnał dźwiękowy.

Podobnie jak poprzednia mutacja (NetSky.B), nowy robak rozprzestrzenia się w postaci załącznika do e-maila zatytułowanego np. "Question" "Fwd: lol" lub "Re: hey". "Insekt" nie potrafi się sam uaktywnić - musi zostać uruchomiony przez użytkownika.

Netsky.C instaluje na zarażonym komputerze własny serwer pocztowy, za pośrednictwem którego robak zaczyna masowo wysyłać swoje kopie - e-maile przesyłane są na wszelkie znalezione na dysku adresy e-mail. Insekt próbuje również rozprzestrzeniać się za pośrednictwem sieci P2P - poprzez umieszczanie swoich kopii we wszystkich folderach, w nazwie których występuje ciąg znaków "shar" (zwykle są to foldery udostępnione użytkownikom sieci P2P). Nazwy zapisywanych w nich plików to m.in. "Adobe Photoshop 9 full.exe", Microsoft Office 2003 Crack.exe" lub "Dark Angels.pif".

Przedstawiciele firmy Panda Software mówią, że Netsky.C może okazać się groźny, ponieważ błyskawicznie się rozprzestrzenia - w niecałe 12 godzin po jego wykryciu kopie insekta wykryto w komputerach 3% osób, które skorzystały z online'owego skanera antywirusowego firmy.

Tym, co zdecydowanie odróżnia robaka od swoich poprzedników, jest fakt, iż po zainfekowaniu komputera odtwarza on charakterystyczny dźwięk - zapoznać się z nim można pobierając z serwisu internetowego firmy Panda Software klip audio o identycznym brzmieniu:

http://www.pandasoftware.com/img/enc/W32NetskyC.wav

Większość producentów oprogramowania antywirusowego udostępniła już aktualizacje do swoich produktów, umożliwiające im rozpoznawanie i usuwanie Netsky.C.