Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Netscape zaprzestanie zbierania informacji o użytk

Nowa wersja SmartDownload nie będzie kolekcjonowała danych o użytkownikach - zapewnia projektant sieciowej przeglądarki Netscape Communications. Śledzenie i zbieranie danych jest w Stanach nielegalne w myśl ustawy Electronic Communication Privacy Act.

Od pewnego czasu trwa postępowanie w sprawie łamania federalnego prawa chroniącego prywatność użytkowników sieci. SmartDownload, program, który został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikom Netscape’a łatwiej ściągać duże pliki, rejestruje i zachowuje dane o internaucie korzystającym z jego usług. Na początku szefowie Netscape tłumaczyli ową funkcję jej przydatnością w momencie, gdy nagle zostanie przerwane „ładowanie” pliku i trzeba zacząć akcję od nowa. Okazało się, że ściśle strzegącym swojej prywatności Amerykanom bardzo się nie podoba zbieranie informacji o nich samych.

Andrew Weinstein, rzecznik prasowy Dulles, firmy korzystającej z AOL, właściciela Netscape, poinformował, że zbieranie informacji miało na celu również ułatwienie ekspertom technicznym rozpoznania, które z plików „ładują” się najtrudniej. Weinstein stwierdził również, że nikt z Netscape i AOL nie wykorzystywał w inny sposób zebranych informacji. Poza tym dane są regularnie usuwane.

„Każdy z poszkodowanych powinien dostać od Netscape’a 10 tys. dolarów za naruszenie prawa do prywatności” – twierdzi tymczasem Joshua Rubin, prawnik z nowojorskiego sądu, w którym toczy się postępowanie.