Netscape zapowiada wielki come back

America Online, która przejęła firmę Netscape w 1998 roku, poinformowała o przygotowaniu nowej wersji popularnej na początku lat 90-tych przeglądarki. Netscape 7.2 będzie bazować na Mozilli. Dodatkowo użytkownicy będą mogli pobrać narzędzie Netscape Desktop Navigator, umożliwiające dostęp do dodatkowych usług i treści.

Ulepszony Netscape będzie dostępny już w następnym miesiącu. Jak poinformowali przedstawiciele AOL, przeglądarka bazować będzie na najnowszej wersji Mozilli (1.7) i będzie oznaczona numerem 7.2.

Informację przyjęto z wielkim zaskoczeniem. Przypomnijmy, że w 1998 roku AOL przejął firmę Netscape za 4,2 mld USD. Od tamtego czasu rynkowa pozycja wyszukiwarki zaczęła drastycznie spadać, co związane było z ekspansją Internet Explorera. Jak wskazuje firma analityczna WebSideStory, 96% rynku należy do przeglądarki Microsoftu. Pozostałe 4% współdzielą: Opera, Mozilla, Netscape oraz Safari.

Ciekawym dodatkiem do przeglądarki ma być Netscape Desktop Navigator – narzędzie, dzięki któremu użytkownicy będą mieli dostęp do dodatkowych usług oraz wybranych treści. Co więcej, aplikacja będzie pozwalała na przeszukiwanie informacji dotyczących obszaru zamieszkania użytkownika (dotyczy to jednak tylko użytkowników mieszkających na terenie USA). Internauci będą mieli również dostęp do map, książek telefonicznych, programu telewizyjnego, danych dotyczących pogody. Producent zaznacza, że do narzędzia nie jest dołączony żaden program typu spyware.

Bezpłatna, beta wersja Netscape Desktop Navigatora dostępna jest pod adresem: http://navigator-stage.netscape.com