Netscape i Microsoft w sądzie

Netscape kolejny raz oskarża Microsoft o to, że monopolistycznymi działaniami doprowadził do wyparcia jego produktu z rynku przeglądarek internetowych. Zarząd należącej do AOLTW firmy, ponownie domaga się od Microsoftu odszkodowania finansowego oraz zaniechania dystrybucji Internet Explorera wraz z systemem Windows.

Netscape Communications, będąca częścią koncernu AOL Time Warner, złożyła do sądu kolejny pozew, w którym oskarża

o działania monopolistyczne. Ponownie chodzi działania giganta z Redmond, które doprowadziły do wyparcia Netscape'a z rynku przeglądarek internetowych. Obecna sprawa nawiązuje do wyroku sądowego z kwietnia 2000 r., w którym stwierdzono, że Microsoft dopuścił się łamania zasad wolnej konkurencji w celu osłabienia pozycji rynkowej Netscape.

Głównym celem działania firmy jest zmuszenie Microsoftu do sprzedaży systemu operacyjnego bez zintegrowanej przeglądarki internetowej, dzięki czemu użytkownicy będą mogli sami wybrać jaką aplikację chcą używać. Dodatkowo Netscape domaga się pieniężnego odszkodowania, jednak na razie nie została podana żadna kwota.

Niedawno Netscape informował o faktycznym zaprzestaniu rywalizowania z Microsoftem na rynku przeglądarek. Firma nie zapowiadała jednocześnie kolejnych działań przeciwko konkurentowi na drodze prawnej.