Netia prosi o arbitraż Ministerstwo Łączności

Firma telekomunikacyjna Netia zwróciła się do Ministerstwa Łączności z prośbą o arbitraż w negocjacjach z Telekomunikacją Polską S.A.

Obie firmy nie mogą porozumieć się w sprawie rozliczeń rozmów międzymiastowych.

W ubiegłym miesiącu Netia, która ma jedną z trzech licencji na rozmowy międzymiastowe, poinformowała, że prawdopodobnie będzie musiała zrezygnować z koncesji, gdyż nie jest w stanie porozumieć się z TPSA w sprawie połączeń i rozliczeń za nie.

Kontrolowana przez szwedzką Telię Netia zagroziła również, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia z TP S.A., to zażąda zwrotu 23 milionów euro zapłaconych za koncesję oraz wytoczy ministerstwu proces o zwrot kosztów związanych z pracami nad połączeniami międzymiastowymi.

Jak powiedział Reutersowi rzecznik ministerstwa Przemysław Sypniewski „minister jest przygotowany do wydania natychmiast decyzji w sprawie arbitrażu”. W rzeczywistości na podjęcie decyzji dotyczącej arbitrażu Ministerstwo Łączności ma 30 dni. Resort powinien jak najszybciej podjąć decyzję, ponieważ uchwalone ostatnio prawo telekomunikacyjne od 2002 roku znosi wszystkie koncesje.

Od wyniku tych rozmów zależy, czy przed 2002 rokiem TP S.A. straci monopol na połączenia międzymiastowe.

Sprawie przyglądają się uważnie inni operatorzy telekomunikacyjni, a szczególnie dwie spółki: Niezależny Operator Międzystrefowy oraz NG Koleje Telekomunikacja, które również mają koncesje na połączenia międzymiastowe. Obydwie narzekały na trudności w porozumieniu się z polskim monopolistą telekomunikacyjnym.