Netia międzymiastowa

TP S.A. i Netia 1 podpisały umowę o połączeniu sieci, współpracy i zasadach wzajemnych rozliczeń.

Dzięki tej umowie Netia 1 (spółka zależna Netii Holdings) będzie mogła rozpocząć w sierpniu świadczenie usług międzymiastowych.

Netia otrzymała koncesję połączenia międzymiastowe już rok temu, ale nie mogła ich świadczyć z powodu przedłużających się negocjacji z TP S.A., którą konkurencyjni operatorzy oskarżają o blokowanie wejścia na rynek.

„Cieszymy się, ale umowa jest opóźniona o rok” - powiedziała Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii. „Nie jest jednak jeszcze podpisany załącznik bilingowy, ponieważ warunki proponowane przez TP S.A. nie były dla nas korzystne. Sami kupiliśmy system bilingowy i będziemy podpisywać z naszymi abonentami dodatkowe umowy” - oświadczyła Jolanta Ciesielska.

Prawdopodobnie usługi komercyjne ruszą w połowie sierpnia br. „Będziemy mogli świadczyć usługi połączeń międzymiastowych w 15 strefach numeracyjnych. TP S.A. nie zgadza się na tranzytowanie połączeń rozpoczynanych przez abonenta w innej strefie numeracyjnej” - powiedziała Jolanta Ciesielska. Oznacza to, że Netia będzie świadczyć usługi połączeń międzymiastowych tylko tam, gdzie już posiada swoją sieć.

Zatem od 1 lipca br. po wykręceniu „0” usłyszymy w słuchawce prośbę o wybór operatora międzymiastowego. Na razie Netia nie ustaliła cen za połączenia długodystansowe.

Netia, z powodu opóźnienienia zawarcie porozumienia z TP SA, nie rezygnuje ze starań o zwrot 28 mln EUR zapłaconych za koncesję na świadczenie usług międzymiastowych, która wygasła 1 stycznia br. z powodu wprowadzenia nowego Prawa Telekomunikacyjnego.