Netia: komercyjny WiMAX

Po zakończeniu pilotażowego etapu, Netia rozpoczęła komerycjną sprzedaż usług w technologii WiMAX w 20 miastach w Polsce. W pilotażowym okresie z usług operatora korzystało 500 klientów. Do końca roku ich liczba wzrośnie, według przewidywań spółki, do kilku tysięcy, zaś do końca 2007 do kiludziesięciu tysięcy.

"W najbliższym czasie planujemy zwiększyć liczbę zainstalowanych stacji bazowych do ok. 50. W kolejnych etapach tempo rozwoju sieci będzie uzależnione od tempa deregulacji rynku telekomunikacyjnego i rozwoju technologii WiMAX. Lokalizacje stacji bazowych wybierane są w oparciu o dokładne dane geomarketingowe" - podał operator w komunikacie.

Spółka zapowiada, że w przyszłym roku WiMax obejmie zasięgiem 147 miast, a w 2008 r. - 184. Jak informuje Netia, sieć WiMax wykorzystuje technologię firmy Alvarion dostarczoną i wdrożoną przez Alcatela.

Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziamu, ofertę wykorzystującą WiMax uruchomił także Exatel. Szczegóły usługi "Internet ma głos" są dostępne na stronie internetowej operatora.