NetSprint wypowiada wojnę oszustom

Przedstawiciele wyszukiwarki postanowili rozprawić się z serwisami, które zawyżają swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Nieuczciwi użytkownicy najczęściej umieszczają witryny w sieciach stron wzajemnie odsyłających do siebie lub wpisują słowa kluczowe zupełnie niezwiązane z faktyczną zawartością witryny. NetSprint zamierza wyłapać oszustów i usunąć ich z swojego indeksu.

Stosowanie nieuczciwych technik indeksowania jest jednym z najpoważniejszych problemów wyszukiwarek na całym świecie. W bazie NetSprinta znajduje się ok. 20 mln dokumentów. Artur Banach, prezes zarządu NetSprint, ocenia, że około 25% wszystkich stron w Sieci zostało zbudowane wyłącznie w celu pozyskania ruchu z wyszukiwarek za pomocą nieuczciwych praktyk.

Czym najczęściej posługują się oszuści? NetSprint wymienia typowe, nieuczciwe zachowania. ”Najwięcej jest tzw. farm linków, czyli sieci stron, które odsyłają do siebie nawzajem, dlatego walczymy z nimi najbardziej stanowczo” - powiedział Artur Banach. Z innych technik często stosuje się tworzenie grup stron o różnych adresach URL, a zawierających tą samą lub bardzo zbliżoną treść. Oszuści umieszczają również witryny ze słowami kluczowymi kompletnie niezwiązanymi z ich prawdziwą treścią. Innymi oszustwami jest: automatyczne generowanie strony stworzone w celu zaśmiecania wyników wyszukiwania oraz tworzenie witryn podsuwających robotowi treść zupełnie odmienną od tego, co widzi użytkownik, a także nadmierne powtarzanie słów kluczowych w znacznikach META. (Więcej o niedozwolonych technikach:http://www.netsprint.pl/spam.html ).

„Bez walki z tymi metodami internauci nie mogliby dotrzeć do wyników wyszukiwania, które są dla nich najważniejsze” – dodał Artur Banach. Głównym celem oszustów jest zwiększenie ruchu oraz promocji usługi bądź produktu, a także łatwiejsze pozyskanie reklamodawców.

Aby zwiększyć efektywność walki NetSprint uruchomił specjalne konto pocztowe – można tam przesyłać informacje o oszustach. Przedstawiciele wyszukiwarki obiecują, że zajmą się każdą sprawą. Jeżeli serwis będzie stosował nieuczciwe techniki zostanie usunięty z indeksów wyszukiwarki. Wykluczenie obejmować będzie okres pół roku.

"Jakość wyszukiwarki to w głównej mierze jakość linków, które są efektem naszych poszukiwań - powiedział Marek Woźniak, dyrektor firmy netPR.pl, zajmującej się tematyką web positioning od początku 2001 roku - Dbając o interesy internautów, a finalnie o swoje, właściciele wyszukiwarek muszą walczyć o jakość wyników, czyniąc mechanizmy oceny coraz bardziej inteligentnymi i walcząc ze spamem. Dla firm zajmujących się pozycjonowaniem w wyszukiwarkach i wyznających zasady etyki swojej profesji, tolerancja dla spamu jest przejawem przyzwolenia dla nieuczciwej konkurencji. Dlatego będziemy aktywnie wspierać każdą formę walki z tym zjawiskiem.

Walkę ze oszustami NetSprint prowadzi wspólnie z portalem Wirtualna Polska.