NetSprint.pl i WP.pl połączyły platformy sprzętowe

Do dziś Wirtualną Polskę z NetSprint łączyła głównie wyszukiwarka. Od teraz obie firmy łączy również wspólna platforma sprzętowa. Zwiększenie mocy obliczeniowej serwerów ma wpłynąć na trafne i bardziej aktualne wyniki wyszukiwania.

Wirtualna Polska współpracuje z firmą NetSprint od 2002 roku. Mimo stosowania tej samej technologii wyszukiwawczej firmy utrzymywały dotąd oddzielne platformy sprzętowe oraz stosowały zróżnicowane algorytmy wpływające na pozycję stron w wynikach wyszukiwania. Efektem zacieśnienia współpracy przez partnerów jest ujednolicenie wyników szukania w WP.pl z tymi znajdującymi się w serwisie Netsprint.pl oraz w sieci partnerów firmy NetSprint.

Właściciele firm liczą, że w efekcie zmian zbieranie i indeksowanie dokumentów będzie przebiegało znacznie szybciej oraz że stworzenie wspólnej instancji wyszukiwarek pozwoli uzyskać podstawę do znacznego powiększenia liczby indeksowanych dokumentów. NetSprint oraz WP.pl zakładają, że do końca roku 2008 wzrośnie ona o około 300%.

Wszelkie efekty związane z pozycjonowaniem w jednej wyszukiwarce, automatycznie staną się widoczne w drugiej. Dodatkowo, skróci się czas od momentu zgłoszenia strony do jej pojawienia się w wynikach. Ujednolicone zostały również algorytmy i procedury odnośnie wykrywania stron spamerskich.