Nauka a nowa gospodarka

Ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla wygłosi na SGH prelekcję, dotyczącą sposobów kształcenia w czasach nowej gospodarki.

Do dzisiaj nie ma zgody wśród ekonomistów, czy gospodarkę można dzielić na starą i nową, a firmy - na należące do starej i nowej gospodarki. Ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. James J. Heckman z University of Chicago, opowiedział się w tej dyskusji za wyodrębnieniem nowej gospodarki. Jego wykład, który wygłosi 10 października w budynku Szkoły Głównej Handlowej, nosi tytuł: „Czy nauka się opłaca? – strategie kształcenia w warunkach nowej gospodarki”. Wykład ten będzie pierwszym z cyklu “inkuBATor wiedzy” w semestrze jesienno-zimowym. Za pośrednictwem systemu wideokonferencji i Internetu będzie on transmitowany bezpośrednio do 26. innych uczelni w całej Polsce.

Spotkanie polskich studentów z prof. Jamesem J. Heckmanem będzie już szóstym w tym roku wykładem z cyklu “inkuBATor wiedzy”. Pięciu wcześniejszych prelekcji wysłuchało ponad 7000 studentów z uczelni w całym kraju. Kolejne wykłady zapowiadają się równie interesująco. Swój udział w programie zapowiedzieli już prof. Jeffrey Sachs z Harvard University, doradca polskiego rządu na początku lat 90., prof. Rosabeth M. Kanter z Harvard Business School, uznawana za jednego z największych ekspertów w dziedzinie “e-culture”, oraz Steve Wozniak, twórca pierwszego komputera osobistego i współzałożyciel firmy Apple Computers. Pomysłodawcą i organizatorem programu jest firma British-American Tobacco Polska.