Nasza-Klasa z własnym komunikatorem już niebawem

Zapowiadany od dłuższego czasu komunikator dla użytkowników Naszej-Klasy pojawi się najprawdopodobniej w sierpniu, a jego nazwa brzmieć może... Śledzik.pl. Czy zdobędzie popularność i odbierze użytkowników Gadu-Gadu lub rodzimych serwisów mikroblogowych? Niebawem odpowiedź na to pytanie.

Nasza-Klasa z własnym komunikatorem już niebawem
Od pewnego czasu przedstawiciele najpopularniejszego w Polsce serwisu społecznościowego (w kwietniu 9 mln 384 tys. real users wg Megapanelu PBI/Gemius) w sposób mniej lub bardziej zawoalowany informują o rychłym wzbogaceniu swoich usług o kolejne rozwiązanie komunikacyjne, tym razem działające "live" jak np. komunikator, czat czy mikroblog.

Na konferencji Internet 2k9. Złoto tylko dla zuchwałych Dominik Kaznowski, pełnomocnik Zarządu Nasza-Klasa.pl w prezentacji pt. "Od "klasowania" do platformy komunik@cyjnej" zapowiedział m. in.: (1) dalszy, konsekwentny rozwój w kierunku wielokanałowej i wielokierunkowej platformy komunikacji oraz kompetencji technologicznych (firma technologiczna a nie wydawca); (2) wdrażanie narzędzi ułatwiających, pogłębiających, stymulujących i zacieśniających istniejące kanały komunikacji pomiędzy użytkownikami; (3) podejście zorientowane na rozwój systemu komunikacji, a nie poszczególnych narzędzi. Już wówczas stało się jasne, że ekipa z Wrocławia pracuje nad naszoklasowym Twitterem, gTalkiem lub Gadu-Gadu... Co wielokrotnie znalazło odzwierciedlenie w branżowej blogosferze... (np. www.playr.pl, szymczak.jogger.pl),http://vbeta.pl i in.).

Warto wspomnieć, że nie tak dawno, na stronie NK pojawiło się ogłoszenie rekrutacyjne dla programisty znającego język Erlang a dodatkowo również: Jabber / XMPP / ejabberd (Jabber to protokół komunikacji oraz powiadamiania o obecności w czasie rzeczywistym), co dodatkowo potwierdza przypuszczenia o przygotowywaniu nowej usługi przez Naszą-Klasę.

Wg nieoficjalnych informacji (autorstwa blogera Artura Kurasińskiego "ak74") nowa komunikacyjna usługa serwisu nazywać się będzie "Śledzik" i wystartować może już w sierpniu. Taka domena znajduje się od końca maja w posiadaniu Naszej-Klasy, a sam adres przekierowuje na stronę główną serwisu.

Nasza-Klasa z własnym komunikatorem już niebawem

Nazwa "Śledzik" bynajmniej nie nawiązywać ma do rybki, która "lubi pływać" (choć trudno nie przyznać, że takie skojarzenie nasuwa się jako pierwsze), ale raczej kojarzyć się ma ze śledzeniem i obserwowaniem swych znajomych lub innych użytkowników serwisu.

Zostawiając na poźniej domysły, czy nazwa ta jest odpowiednia i trafiona, warto zastanowić się nad szansami odniesienia sukcesu na rynku komunikatorów i zdetronizowania dotychczasowych liderów. Czy "śledzikowanie" przyjmie się w polskiej sieci?

Biorąc pod uwagę niezwykły komunikacyjny potencjał Naszej-Klasy i jej ogromną popularność wśród użytkowników mało i średnio zaawansowanych, którzy nie używają jeszcze Gadu-Gadu lub wciąż niszowych w Polsce serwisów mikroblogowych - start nowej usługi adresowanej do naszoklasistów okazać się może wielkim sukcesem.

Statystyki obrazujące komunikacyjne potrzeby użytkowników serwisu są imponujące: 21 tys. nowych postów na godzinę, 5,4 tys. komentarzy dodanych do zdjęć każdego dnia czy 53 tys. zmian statusów na godzinę albo 960 tys. dodanych zdjęć dziennie. W sumie każdego dnia (wg danych zaprezentowanych w maju na konferencji Internet 2k9 przez Dominika Kaznowskiego) przesyłanych jest 24,5 mln różnego typu informacji pomiędzy użytkownikami NK. Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że naszoklasiści lubią się komunikować i aktywnie obserwować swych znajomych...