Nasza Klasa z nowym właścicielem

Zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp przejęła wszystkie, większościowe udziały spółki AS Forticom w najpopularniejszym polskim serwisie społecznościowym. Udziały mniejszościowe pozostają w dalszym ciągu w rękach dotychczasowych udziałowców tj. założycieli serwisu Nasza-klasa.pl.

Nasza Klasa z nowym właścicielem
Nasza Klasa poinformowała o zmianach w strukturze właścicielskiej Spółki.

Dotychczasowe udziały estońskiej spółki AS Forticom (72,96 proc.) zostały przejęte w całości przez Excolimp, spółkę prowadzoną przez wcześniejszych współudziałowców Forticom i jednocześnie twórców serwisów społecznościowych na Litwie i Łotwie (one.lt i one.lv).

Udziały mniejszościowe pozostają w dalszym ciągu w rękach mniejszościowych udziałowców - polskich założycieli portalu Nasza-klasa.pl.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że są to zmiany "porządkujące", dzięki którym Spółka uzyska większą swobodę w nawiązywaniu potencjalnej współpracy strategicznej z innymi podmiotami na rynku. Arkadiusz Pernal, Prezes Zarządu Nasza klasa.pl nie komentuje motywów zmian i decyzji właścicielskich, zwraca jednak uwagę że zmiany te wpłyną korzystnie na dalszy rozwój serwisu i jego usług.

Odnosimy się pozytywnie do restrukturyzacji struktury właścicielskiej. Otwiera to nowe możliwości dla spółki zarówno w obszarze produktowym jak i potencjalnej współpracy strategicznej z innymi podmiotami na rynku w Polsce. Zmiana dotychczasowej sytuacji daje szansę na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój portalu i innych usług spółki, głównie w odniesieniu do rynku polskiego. Niewątpliwie uproszczona struktura właścicielska daje również szansę na wzmocnienie pozycji spółki na rynku - mówi Arkadiusz Pernal.

Mimo rosnącej w kraju popularności Facebooka, NK wciąż jest najpopularniejszym polskim serwisem społecznościowym. Wg czerwcowej fali badania Megapanel PBI/Gemius miesięcznie odwiedza go ponad 12,1 mln internautów (real users). W ramach NK działa mikroblog, który - wg zapewnień przedstawicieli Spółki - jest obecnie najpopularniejszą usługą mikroblogową w Polsce: w sierpniu 2010 Śledzik przyciągnął 1 mln 900 tys. użytkowników dodających wpisy przynajmniej raz w miesiącu. NK rozpoczęła również swoją przygodę ze społecznościowymi grami - wg statystyk własnych - każdego dnia w serwisie notuje się ponad 5 mln uruchomień gier.

Większościowy pakiet udziałów w Naszej Klasie kupiła w 2008 r. estońska spółka Forticom kontrolowana przez rosyjski fundusz inwestycyjny Digital Sky Technologies. Obecnie DST przygotowując się do debiutu na giełdzie skupuje rosyjskie aktywa i przejmując kontrolę nad najpopularniejszą w Rosji społecznościówką Odnoklassniki.ru pozbył się NK. W rękach funduszu są m. in. największe rosyjskie serwisy: Mail.ru i Vkontakte.ru. Spółka ma także udziały w serwisach i spółkach zagranicznych: Facebooku, Grouponie i firmie Zynga.

Zmiany własnościowe w serwisie NK.pl i rozstanie z Forticomem oraz funduszem Digital Sky Technologies ostatecznie oznaczają koniec plotek o ewentualnym połączeniu NK z Gadu-Gadu. Kiedy na początku bieżącego roku koncern Naspers (w Polsce właściciel m.in. Allegro, Bankiera i Gadu Gadu) przejął blisko 30% w DST rosyjskie media spekulowały o ewentualnym połączeniu Naszej Klasy i GG.

Źródło: Nasza Klasa , http://wyborcza.biz