Nasza-Klasa walczy ze spamerami

Są pierwsze efekty współpracy pracowników portalu NK z policją w zakresie ujawniania przestępstw komputerowych dokonywanych w serwisie społecznościowym.

Zespół Prasowy najpopularniejszego w Polsce serwisu społecznościowego poinformował o intensywnej współpracy Działu Bezpieczeństwa NK z funkcjonariuszami policji, której efektem jest ujawnienie sprawców i postawienie im zarzutów popełnienia oszustwa komputerowego dotyczącego mienia znacznej wartości.

W zeszłym tygodniu Śląscy policjanci zatrzymali dwóch nieletnich, którzy stworzyli program rozsyłający spam (program podczas swojej pracy do każdego nowo umieszczonego zdjęcia w serwisie dodawał komentarz chwalący zdjęcie oraz reklamę płatnego programu do pobierania plików). Ogromna ilość spamu powodowała paraliż portalu, a nawet jego czasowe wyłączenie, które wpłynąć mogło na zmniejszenie ilości osób odwiedzających serwis i tym samym straty oszacowane na około 60 milionów złotych. 16-letni spamerzy na swój czyn odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Sprawę prowadzi Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, który ustalił, że tylko z komputera jednego z 16-latków wysłano około 120.000 opisanych spamów.

W innej sprawie związanej z oszustwem komputerowym w portalu NK postawiono już zarzuty. 19-letniemu mieszkańcowi Sieradza oraz jego ojcu grozić może nawet 10 lat pozbawienia wolności. Oszuści w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w sposób zautomatyzowany założyli około 6000 fikcyjnych kont użytkowników prowadzących do bezpłatnej reklamy sprzedawanych przez nich produktów (kart różańcowych). Straty wynikające z tego tytułu oszacowano na blisko 300 000 złotych.

Czy NK będzie domagała się odszkodowania za poniesione straty? Na tym etapie sprawy trudno jeszcze wyrokowac. Poczekamy na wynik postepowania karnego i wtedy podejmiemy decyzje - mówi dla Internet Standard Bartek Szambelan, Dyrektor Działu PR w Nasza-Klasa Sp. z o.o. Zapewniając równocześnie, iż Dział Bezpieczenstwa cały czas zajmuje sie monitorowaniem funkcjonowania serwisu oraz współpracuje z organami ścigania.

Szczegóły dot. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sieradzu:

Namierzenie oszustów z Sieradza (ojca i syna) trwało niespełna dwa tygodnie. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku, jak mawia się w żargonie przestępców komputerowych "z rękoma na klawiaturze". 19-letni oszust w celu osiągnięcia korzyści majątkowych opracował skrypt komputerowy pozwalający na zautomatyzowanie procesu tworzenia fikcyjnych kont. Za ich pośrednictwem na ogromną skalę rozsyłano do innych użytkowników portalu korespondencję reklamową. Podczas przeszukania zajmowanych przez podejrzanych pomieszczeń zabezpieczono m.in. trzy komputery stacjonarne, trzy laptopy, szafę serwerową oraz płyty z pirackim oprogramowaniem.

Za oszustwo komputerowe dotyczące mienia znacznej wartości grozić może do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty przedstawiono zarówno 19-latkowi jak i jego 40-letniemu ojcu notowanemu już wcześniej za przestępstwo gospodarcze. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Sieradzu, która wobec młodszego z podejrzanych zastosowała dozór policyjny, a wobec 40-latka dozór i poręczenie majątkowe.

Bartek Szambelan, Dyrektor Działu PR Nasza-Klasa.pl

Straty zostały oszacowane w przybliżeniu na podstawie naszego cennika reklam i spowolnienia, a nawet konieczności wyłączenia serwisu na pewien czas.

Architektura serwisu jest tak zaprojektowana, że wytrzymuje ruch na poziomie wyższym niż to zazwyczaj ma miejsce, np. w określonej porze w ciągu dnia. Niemniej, gdy strony nagle ładują się wolniej niż w normalnych warunkach, musimy ustalić, co się dzieje - angażujemy w to pracę i ludzi i sprzętu. Spowolnienie działania serwisu wpływa na ilość generowanych odsłon, co automatycznie przekłada się na wpływy z reklam. Ponieważ w ciągu dnia generujemy średnio 350 mln odsłon, spowolnienie, a tym bardziej wyłączenie portalu nawet na kwadrans, może powodować duże straty (1000 osłon bannera 750x100px to koszt 60 zł).

Pozostawiając na marginesie szacunki dotyczące wpływu z reklam, działań spamerów nie możemy i nie będziemy tolerować, gdyż takie przede wszystkim zmniejszają komfort korzystania z nk. Nasza-klasa.pl jest miejscem, które ma uprzyjemniać czas internaucie, a nie wprawiać go w irytację.

Aktualizacja: 09 września 2008 10:43

Dodaliśmy wypowiedź Bartka Szambelana w sprawie oszacowania strat poniesionych przez portal w wyniku działań spamerów.

Aktualizacja: 08 września 2008 17:10

Na prośbę Internautów dodaliśmy szczegółową informację dot. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sieradzu w sprawie rodzinnego duetu oszustów rozsyłających spam w serwsie nasza-klasa.pl.