Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nasza Klasa - prawie 63 mln zł przychodu!

O 126 procent wzrosły przychody Naszej Klasy w ubiegłym roku. Żadna inna spółka internetowa z pierwszej dziesiątki Megapanelu nie może pochwalić się choćby zbliżoną dynamiką.

Nasza Klasa - prawie 63 mln zł przychodu!
Nasza Klasa - prawie 63 mln zł przychodu!
Facebook, Facebook, Facebook. Ostatnio wszystkie media (papierowe i elektroniczne) piszą o Facebooku.

Na dalszy plan zeszła Nasza Klasa, która w większości dyskusji przewija się raczej przy okazji pytania: "czy Facebook wyprzedzi Naszą Klasę?". Bijąc się w pierś przyznaję, że my też pisaliśmy w tym duchu.

Media swoje, a właściciele NK robią swoje, i wychodzi im ta robota naprawdę dobrze. Przychody spółki w ubiegłym roku wyniosły 62,8 mln zł! Tym samym przychody były wyższe o 126 procent w porównaniu z 2008 rokiem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że NK działa na rynku dopiero od trzech lat. Dla porównania, przychody działającego od czerwca 1996 r. serwisu Onet.pl, największego wśród portali, w ubiegłym roku wyniosły 180 mln zł, czyli trzy razy więcej niż NK. Jak jednak chwalą się przedstawiciele społecznościówki, udział barterów w przychodach NK jest dużo niższy niż w przypadku portali i stanowi kilka procent.

Niezły jest też wynik netto NK, który już w 2008 r. był najwyższy w kategorii serwisów społecznościowych. W ubiegłym roku spółka zwiększyła jeszcze bardziej zysk netto osiągając 18,5 mln zł, czyli o ponad 85 procent więcej niż rok wcześniej.

- "Naszym zdaniem pokazuje to, iż osiągamy wyniki niedostępne dla naszych konkurentów rynkowych i jesteśmy w kondycji finansowej pozwalającej myśleć o dalszym dynamicznym rozwoju" - mówi Dominik Kaznowski, pełnomocnik zarządu NK do spraw marketingu i PR - Wyniki te zostały wypracowane pomimo ponoszenia wysokich nakładów na inwestycje i wzrostu zatrudnienia w tym czasie.

Zainwestowano w tym okresie m.in. w rozwój infrastruktury, zaplecza technicznego, rozwój produktów mobilnych czy od strony biznesowej - w rozwój departamentu badań zarządzanego przez Krzysztofa Sobieszka. - Od kilku miesięcy realizujemy już badania testowe z wybranymi partnerami. Myślę, ze wkrótce będziemy gotowi do pełnej premiery rynkowej. To oczywiście kolejny krok w dywersyfikacji przychodów - mówi Dominik Kaznowski.

W tej chwili w spółce pracuje ponad 170 osób, z czego 72 dołączyły właśnie w 2009 r.

Nasza Klasa - prawie 63 mln zł przychodu!

Kierunki rozwoju

Jak stwierdził podczas marcowej konferencji prasowej Arkadiusz Pernal, obecny prezes NK, strategiczne kierunki rozwoju serwisu to komunikacja, otwieranie się na kontent i rozrywka.

W tym roku spółka wprowadzi kilka nowych produktów. W pierwszej kolejności na Naszej Klasie pojawią się gry. Potem kolej przyjdzie na wersje mobilną serwisu, grupy i reklamy społecznościowe (social ads). Zaś komunikator NKtakl wystartuje także jako oddzielna aplikacja. Za rozwój produktowy serwisu odpowiada Maciej Popowicz, były prezes i założyciel NK.

Strategiczną gałęzią przychodów firmy, poza przychodami pochodzącymi ze sprzedaży reklam, są mikropłatności. Jak mówi Tomasz Przybyłowicz, wciąż przeważająca część przychodów NK pochodzi z reklam, ale mikropłatności mają być rozwijane.

NK zamierza dalej inwestować, zarówno w NK jak i w new business niekoniecznie związany z podstawową działalnością.

Również w tym roku NK planuje zwiększyć przychody. - "Wyniki pierwszych miesięcy tego roku nastrajają nas pozytywnie" - mówi Dominik Kaznowski - "Zapewne utrzymanie dynamiki na poziomie 100 proc. będzie trudne, ale planujemy, że bieżący rok zakończy się znaczącym wzrostem względem 2009."

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.