Nasza-Klasa.mobi: betatesty czy oszustwo?

Pod adresem Nasza-Klasa.mobi znaleźć można mobilną, okrojoną do podstawowych funkcji witrynę umożliwiającą przeglądanie zdjęć użytkowników największego polskiego serwisu społecznościowego i to bez konieczności logowania. Czy to ciche betatesty NK czy proste oszustwo śmiałków chcących wykorzystać społecznościowy sukces serwisu?

Pod adresemhttp://nasza-klasa.mobi znajduje się witryna opatrzona logo największego polskiego serwisu społecznościowego, która przedstawia siebie jako: serwis umożliwiający korzystanie z naszej klasy za pomoca telefonu komórkowego. Dostępne są podstawowe funkcje pomagające w przeglądaniu profili użytkowników. W celu zobaczenia większej ilosci danych należy używać odnocików dostepnych na podstronach. [zachowano oryginalną pisownię].

Nasza-Klasa.mobi: betatesty czy oszustwo?
I faktycznie korzystając z opcji "szukaj" wynaleźć można profile użytkowników serwisu, które opatrzone są naszoklasowymi ikonkami informującymi o liczbie znajomych (z możliwością ich przeglądania) oraz wysyłania wiadomości (która akurat nie działa). Co ciekawe opcja szukania znajomych i przeglądania ich profili dostępna jest bez uprzedniego zalogowania się, co w przypadku wersji tradycyjnej serwisu nie jest możliwe.

Wątpliwości co do oryginalności mobilnego projetu sygnowanego logo Naszej-Klasy wzbudza też brak treści regulaminu. Istnieje jedynie jego zajawka o treści: Niniejszy Regulamin został sporządzony w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a przedmiotem jego regulacji są warunki korzystania oraz funkcjonowania serwisu internetowego nasza-klasa.mobi.

Dziwi również klauzula "copyright" umieszczona w mobi serwisie, która dotyczy podmiotu Nasza-Klasa.MOBI (Nasza-Klasa.MOBI (c) 2009), a nie spółki Nasza-Klasa Sp. z o.o. (w serwisie tradycyjnym jest: Copyright (c) 2006-2009 nasza-klasa.pl).

Okazuje się, że domena Nasza-Klasa.MOBI zarejestrowana została (na okres 12 miesięcy) 1 grudnia 2008 r. przez firmę działającą w Stanach Zjednoczonych pod adresem 125 Rampart Way, Suite 300, Denver CO 80230. Jest to lokalizacja firmy świadczącej usługi rejestracji domen DomainSite.com, która w swym portfolio ma wiele innych domen m. in. znajomo brzmiącą: hitynaczasie.net.

Biorąc pod uwagę fakt, że wg statystyk Opera Mini ("State of the Mobile Web, January 2009), Nasza-Klasa.pl (w wersji tradycyjnej) jest witryną najczęściej odwiedzaną przez polskich użytkowników mobilnej przegladarki, nie dziwią ewentualne zapędy do zgarnięcia kawałka tego tortu dla siebie.

AKTUALIZACJA: Joanna Gajewska, rzecznik serwisu Nasza-Klasa.pl poinformowała, iż witryna Nasza-Klasa.mobi nie jest projektem Spółki. Sprawą zajął się już Dział Bezpieczeństwa NK, który w najbliższym czasie udzieli dodatkowych wyjaśnień.