Następca DivX-a?

Firma On2 Technologies zaprezentowała nową technologię kompresji wideo, która, zdaniem jej twórców, jest znacznie wydajniejsza od wszelkich dostępnych w tej chwili na rynku rozwiązań.

Nowa technologia kompresji nazwana została VP6. Jak twierdzą jej twórcy, zapewnia ona dużo wyższy stopień kompresji niż np. kodeki DivX, Windows Media 9 czy "przemysłowy" kodek JVT/H.26. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli On2, VP6 pozwala na uzyskanie plików wideo o mniejszych o ok. 40% w porównaniu z plikami skompresowanymi za pomocą np. kodeków DivX (lub o dużo wyższej jakości przy zachowaniu tego samego rozmiaru plików). Jednocześnie VP6 wymaga znacznie mniejszej (nawet do 50%) mocy obliczeniowej, dzięki czemu pliki w tym formacie będzie można odtwarzać nawet na stosunkowo mało wydajnych maszynach.

VP6 ma także być idealnym formatem do strumieniowych przekazów wideo. Zainteresowanie nowym standardem wyraził amerykański gigant internetowy AOL Time Warner, który zakupił już licencję na wykorzystywanie kodeków autorstwa On2 w swoich serwisach internetowych. Z VP6 korzystać będą także wszyscy najwięksi partnerzy AOL.