Następca Billa Gatesa odchodzi z Microsoftu

Ray Ozzie odchodzi ze stanowiska głównego architekta oprogramowania, jakie od 2006 r. zajmował w Microsofcie.

O zmianie poinformował Steve Ballmer, prezes zarządu Microsoftu, w notce opublikowanej na stronie firmy.

Ballmer nie sprecyzował, kiedy konkretnie Ozzie zakończy współpracę z koncernem. Wygląda na to, że potrwa ona jeszcze przez pewien czas - wymagać tego będzie reorganizacja pracy w działach i projektach podlegających Ozziemu. W okresie przejściowym ma on skoncentrować się "na szerszym segmencie rozrywki, w którym Microsoft poczynił liczne inwestycje" - czytamy w oświadczeniu Ballmera.

CEO Microsoftu wysoko ocenił pracę Ozziego, zaznaczając jednocześnie, że nie ma planów powołania na to stanowisko kogoś innego.

Ozzie urodził się 20 listopada 1955 r. - w tym samym roku co Bill Gates (oraz Steve Jobs). Dorastał w Park Ridge w stanie Illinois (USA). W 1979 r. ukończył uniwersytet stanowy z tytułem magistra informatyki.

Po studiach znalazł zatrudnienie w firmie Data General Corporation, skąd przeszedł do Software Arts - gdzie współpracował przy tworzeniu arkusza VisiCalc. Wkrótce potem trafił do spółki Lotus Development, aby pomóc przy tworzeniu pakietu biurowego Lotus Symphony.

W 1984 odszedł z firmy i założył Iris Associates, spółkę która opracowała sprzedawany później przez Lotusa produkt o nazwie Lotus Notes (Iris została przejęta przez Lotusa w 1994 r., a rok później Lotusa kupił IBM).

Ozzie pracował tam przez kilka lat, po czym odszedł by założyć kolejną spółkę - Groove Networks (przejętą w 2005 r. przez Microsoft). Objął wtedy posadę jednego z trzech dyrektorów technicznych firmy z Redmond.

15 czerwca 2006 r. przejął po Billu Gatesie stanowisko głównego architekta oprogramowania w Microsofcie.