Naspers przejmie Bankier.pl (i zintegruje go z Allegro?)

MIH Allegro BV (spółka zależna Naspers) wezwało do sprzedaży 100 procent akcji portalu Bankier.pl SA oferując za każdą 8,7 złotego - poinformowało dziś pośredniczące w wezwaniu biuro maklerskie UniCredit CAIB Poland SA., na które powołuje się Gazeta.pl.

Naspers przejmie Bankier.pl (i zintegruje go z Allegro?)
MIH Allegro BV wezwało do sprzedaży ponad 7,2 miliona (100 proc.) akcji portalu Bankier.pl SA oferując za każdą 8,7 złotego - pisze Gazeta.pl. Całkowita kwota wezwania to zatem około 58 milionów złotych.

- "Wszelkich komentarzy odnośnie ogłoszonego dzisiaj wezwania będziemy udzielać po opublikowaniu opinii Zarządu, co powinno nastąpić w najbliższych dniach" - mówi Roman Bryś, członek zarządu Bankier.pl.

Bankier, który w tym roku stracił na wartości 10 procent, zakończył wtorkowe notowania z kursem 8,07 złotego - pisze Gazeta.pl. Zapisy w wezwaniu przyjmowane będą od 1 do 30 lipca. MIH Allegro BV chciałoby Bankiera.pl wycofać z giełdy, głosi komunikat.

Do sprzedaży na wezwanie posiadanych przez siebie 1 330 249 akcji zobowiązało się już MCI TFI. - "Naszym zdaniem cena 8,70 PLN oferowana w wezwaniu jest atrakcyjna i stanowi dobrą okazję dla wszystkich akcjonariuszy spółki do wyjścia z inwestycji na tych samych warunkach, co MCI" - powiedział dla Money.pl Konrad Sitnik, Senior Partner MCI Management SA. MCI Management S.A. jest jednym z założycieli Bankiera.

Przypomnijmy, że Bankier.pl debiutował na warszawskiej giełdzie w czerwcu 2006 roku ceną akcji 8,25 zł. Od tego czasu ich wartość sukcesywnie (z zmniejszą lub większą dynamiką) rosła. Najwyższy pułap osiągnięto w kwietniu 2008 r., - za jedną akcję płacono nawet 15,50 zł. Stało się tak pod wpływem informacji o zainteresowaniu portalem finansowym ze strony Agory, która gotowa była ponoć zapłacić za Bankiera nawet 130 mln zł (co oznaczałoby cenę akcji w wysokości 18 zł), a więc 52 razy więcej niż zysk netto spółki w roku 2007. Biorąc pod uwagę fakt, że miesiąc później Agora kupiła Trader.com (Polska) za niebagatela 54,4 mn USD - cena 130 mln zł za Bankiera, mimo iż wygórowana, wydawała się być w zasięgu właściciela Gazeta.pl. Szczególnie, iż, jak się okazało później na zakupie Trader.com po tak wygórowanej cenie Agora straciła 27 mln zł.

Do transakcji kupna Bankier.pl przez Agorę jednak nie doszło, a Spółka nie potwierdziła nawet oficjalnie informacji, że to Bankier.pl znajdował się w kręgu jej zainteresowań.

Od tego zwrotnego momentu obserwować można stopniowy, acz wyraźny spadek notowań Bankier.pl. Nastał kryzys, który w przypadku Bankiera dał o sobie znać najbardziej w lutym 2009 r.. Cena akcji Spółki była najniższa w historii - wynosiła 6,10 zł.

Zgodnie z dzisiejszymi notowaniami (10 czerwca 2009 r.) cena akcji Bankier.pl wynosi 8,84 zł (od wczoraj, kiedy ukazało się wezwanie do zbycia akcji i gdy na zamknięciu za jedną akcję płacono 8,07 zł nastąpił niewielki wzrost).

Naspers przejmie Bankier.pl (i zintegruje go z Allegro?)

Notowania Bankier.pl S.A w latach 2006-2009

Bankier.pl czerpie przychody głównie ze sprzedaży powierzchni reklamowej oraz z pośrednictwa i doradztwa finansowego, jednak w czerwcu 2008 roku uruchomił sklep internetowy butik.bankier.pl. "W oparciu o dokładną analizę zachowań i potrzeb naszych użytkowników oraz dostępne dane dotyczące zakupów on-line zdecydowaliśmy o uruchomieniu serwisu butik.bankier.pl" - powiedział Roman Bryś, członek zarządu Bankier.pl

Aktualizacja: 10 czerwca 2009 15:34

Dodaliśmy wywiad z Arkadiuszem Osiakiem, prezesem zarządu Money.pl