Naspers przejmie Bankier.pl (i zintegruje go z Allegro?)

MIH Allegro BV (spółka zależna Naspers) wezwało do sprzedaży 100 procent akcji portalu Bankier.pl SA oferując za każdą 8,7 złotego - poinformowało dziś pośredniczące w wezwaniu biuro maklerskie UniCredit CAIB Poland SA., na które powołuje się Gazeta.pl.

MIH Allegro BV wezwało do sprzedaży ponad 7,2 miliona (100 proc.) akcji portalu Bankier.pl SA oferując za każdą 8,7 złotego - pisze Gazeta.pl. Całkowita kwota wezwania to zatem około 58 milionów złotych.

- "Wszelkich komentarzy odnośnie ogłoszonego dzisiaj wezwania będziemy udzielać po opublikowaniu opinii Zarządu, co powinno nastąpić w najbliższych dniach" - mówi Roman Bryś, członek zarządu Bankier.pl.

Bankier, który w tym roku stracił na wartości 10 procent, zakończył wtorkowe notowania z kursem 8,07 złotego - pisze Gazeta.pl. Zapisy w wezwaniu przyjmowane będą od 1 do 30 lipca. MIH Allegro BV chciałoby Bankiera.pl wycofać z giełdy, głosi komunikat.

Do sprzedaży na wezwanie posiadanych przez siebie 1 330 249 akcji zobowiązało się już MCI TFI. - "Naszym zdaniem cena 8,70 PLN oferowana w wezwaniu jest atrakcyjna i stanowi dobrą okazję dla wszystkich akcjonariuszy spółki do wyjścia z inwestycji na tych samych warunkach, co MCI" - powiedział dla Money.pl Konrad Sitnik, Senior Partner MCI Management SA. MCI Management S.A. jest jednym z założycieli Bankiera.

Przypomnijmy, że Bankier.pl debiutował na warszawskiej giełdzie w czerwcu 2006 roku ceną akcji 8,25 zł. Od tego czasu ich wartość sukcesywnie (z zmniejszą lub większą dynamiką) rosła. Najwyższy pułap osiągnięto w kwietniu 2008 r., - za jedną akcję płacono nawet 15,50 zł. Stało się tak pod wpływem informacji o zainteresowaniu portalem finansowym ze strony Agory, która gotowa była ponoć zapłacić za Bankiera nawet 130 mln zł (co oznaczałoby cenę akcji w wysokości 18 zł), a więc 52 razy więcej niż zysk netto spółki w roku 2007. Biorąc pod uwagę fakt, że miesiąc później Agora kupiła Trader.com (Polska) za niebagatela 54,4 mn USD - cena 130 mln zł za Bankiera, mimo iż wygórowana, wydawała się być w zasięgu właściciela Gazeta.pl. Szczególnie, iż, jak się okazało później na zakupie Trader.com po tak wygórowanej cenie Agora straciła 27 mln zł.

Do transakcji kupna Bankier.pl przez Agorę jednak nie doszło, a Spółka nie potwierdziła nawet oficjalnie informacji, że to Bankier.pl znajdował się w kręgu jej zainteresowań.

Od tego zwrotnego momentu obserwować można stopniowy, acz wyraźny spadek notowań Bankier.pl. Nastał kryzys, który w przypadku Bankiera dał o sobie znać najbardziej w lutym 2009 r.. Cena akcji Spółki była najniższa w historii - wynosiła 6,10 zł.

Zgodnie z dzisiejszymi notowaniami (10 czerwca 2009 r.) cena akcji Bankier.pl wynosi 8,84 zł (od wczoraj, kiedy ukazało się wezwanie do zbycia akcji i gdy na zamknięciu za jedną akcję płacono 8,07 zł nastąpił niewielki wzrost).

Notowania Bankier.pl S.A w latach 2006-2009

Notowania Bankier.pl S.A w latach 2006-2009

Bankier.pl czerpie przychody głównie ze sprzedaży powierzchni reklamowej oraz z pośrednictwa i doradztwa finansowego, jednak w czerwcu 2008 roku uruchomił sklep internetowy butik.bankier.pl. "W oparciu o dokładną analizę zachowań i potrzeb naszych użytkowników oraz dostępne dane dotyczące zakupów on-line zdecydowaliśmy o uruchomieniu serwisu butik.bankier.pl" - powiedział Roman Bryś, członek zarządu Bankier.pl

Aktualizacja: 10 czerwca 2009 15:34

Dodaliśmy wywiad z Arkadiuszem Osiakiem, prezesem zarządu Money.pl