Naspers oddaje Mail.ru za część Digital Sky Technologies

Południowo afrykański Naspers objął 28,7 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Digital Sky Technologies. W zamian DST otrzymało Mail.ru praktycznie na własność.

Należąca do Naspersa spółka zależna MIH objęła dziś 28,7 proc. udziałów w DST. W zamian rosyjski fundusz DST otrzymał 388 mln dol w gotówce i 39,9 proc. udziałów w Mail.ru.

Firma Mail.ru to właściciel najpopularniejszej w Rosji skrzynki pocztowej i portalu. Naspers i DST byli jej współwłaścicielami przez 3 lata. W wyniku transakcji w ręce zarządzanego przez biznesmena Yuri Milnera DST trafiło łącznie 99,9 proc. udziałów w Mail.ru.

Jak zauważa Paidcontent.org, Naspers oddając Mail.ru zyskał jednocześnie miejsce na stołkach w kilku dużo większych, międzynarodowych firmach. Chodzi tu o podmioty, w których udział posiada już DST, czyli: Facebook (w który DST zainwestowało 200 mln dol za 1,96 proc. udziałów), Zynga (udziały za 180 mln dol), ICQ (ostatnio odkupione od AOL) i Groupon.

Siatka zależności jest jeszcze szersza. Do Naspers należy 30 proc. w chińskim gigancie Tencent, z kolei do Tencent należy 10 proc. w DST.

Nie zapominajmy także, że MIH, będąca internetowym ramieniem Naspersa, jest właścicielem kilku polskich spółek internetowych. Są to Allegro, GG Network, a od ubiegłego roku także Bankier.pl.

Naspers oddaje Mail.ru za część Digital Sky Technologies
Komentarz: Sylwester Janik, Venture Partnera w MCI Management SA.

W mojej ocenie, inwestycja Naspers w DST to kontynuacja strategii inwestycyjnej grupy na rynku Europy Środkowo Wschodniej w przedsięwzięcia internetowe o odpowiedniej skali działalności, często posiadające pozycję lidera ze względu na ich zdolność do realizacji efektu koncentracji użytkowników na danym rynku - np. Allegro, GG w Polsce. Poprzez DST portfel inwestycyjny grupy poszerzy się o ICQ udziały w Facebook i Groupon oraz pośredni io, o serwisy społecznościowe posiadane przez Forticom. Dla rynku polskiego poszerzenie grupy Naspers o projekty posiadane przez DST nie powinno mieć istotnego wpływu - spółki posiadane przez grupę zazwyczaj zachowują swoją autonomię; dla użytkowników serwisów skupionych w grupie może to oznaczać natomiast szerszą ofertę produktów lub usług dodanych, które Naspers będzie mógł wdrażać centralnie dla znacznie większej bazy

klientów, wykorzystując efekt skali na rynku Europy Centralnej i Wschodniej.

Akwizycja udziałów w DST jest elementem szerszej strategii inwestycyjnej Naspers realizowanej na rynkach wschodzących, której sztandarowym przykładem są inwestycje w Chinach, gdzie poprzez zaangażowanie np. w Tencent Naspers posiada równie duży udział w rynku internetowym co Google. Rynek Europy Centralnej i Wschodniej może stać się więc kolejnym po Chinach polem konkurencji kluczowych graczy na internetowym rynku światowym.

Aktualizacja: 15 lipca 2010 12:37

Dodałem komentarz Sylwestra Janika.