Nasdaq chce przejąć Easdaq

Jak informuje Financial Times, rynek spółek nowych technologii Nasdaq prowadzi rozmowy na temat przejęcia kontroli nad europejską giełdą Easdaq.

Nasdaq pragnie objąć pakiet kontrolny giełdy należącej do grupy europejskich i amerykańskich inwestorów. Rozważana jest również możliwość bezpośredniego przejęcia Easdaq, ale warunki finansowe nie zostały jeszcze uzgodnione. Podpisanie umowy powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Belgijski Easdaq rozpoczął działalność w 1996 r. i w porównaniu z innymi rynkami kapitałowymi Europy nie zdołał zyskać znaczącej płynności. Umowa z Nasdaq mogłaby mu w tym pomóc, natomiast dla Nasdaq byłby to sposób na zdobycie silnej pozycji w Europie. Obydwa rynki mają wiele wspólnego: na Easdaq notowanych jest wiele amerykańskich spółek technologicznych, m.in. Microsoft, Cisco Systems i eBay.

Nie jest to pierwsza próba Nasdaq wejścia na rynek europejski. W 1999 r. utworzono NasdaqEurope, jednak przedsięwzięcie zostało zablokowane przez europejskie instytucje finansowe, które nie chciały dopuścić nowego gracza do zatłoczonego już rynku starego kontynentu.