Napster znalazł rozwiązanie?

Witryna muzyczna zamierza wdrożyć technologię, która pozwoli na kontrolę wykorzystywania plików MP3.

Rozwiązanie zostanie opracowane we współpracy z Bertelsmannem. Zdaniem przedstawicieli Napstera nowa technologii uniemożliwi na przykład kopiowanie ściągniętych plików na płyty CD, jednocześnie bez rezygnacji z popularnej formuły wzajemnego udostępniania muzyki przez użytkowników witryny. Ułatwianie nielegalnego kopiowania chronionych prawem autorskim utworów muzycznych było jednym z głównych punktów oskarżenia wysuniętego przez wytwórnie muzyczne przeciw Napsterowi.

Po przegranym procesie witryna stara się przekonać przemysł nagraniowy o woli zmiany realizowanego modelu biznesowego i chęci podzielenia się zyskami. Deklaracja o wprowadzeniu opłat subskrypcyjnych za użytkowanie nie wystarczy. Istnieje bowiem obawa, że jej wprowadzenie zniechęci dotychczasowych użytkowników od korzystania z Napstera. Jednocześnie witryna musi przekonać przemysł nagraniowy, że może zapewnić ochronę dystrybuowanej muzyki.

Koncerny, poza Bertelsmannem, zachowywały do tej pory dystans, mimo pojednawczej retoryki przedstawicieli Napstera. Dopiero wczoraj pojawiły się pierwsze, nieoficjalne, informacje, że prowadzone są negocjacje na temat możliwości i warunków współpracy.