Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Napster wciąż offline

Decyzja amerykańskiego sądu sprawiła, że Napster na razie pozostanie zamknięty. Jeszcze kilka dni temu całkiem możliwe wydawało się, że nowa wersja serwisu udostępniona zostanie użytkownikom w najbliższych dniach. Teraz termin ten znów został przesunięty - na razie nie wiadomo, do kiedy.

To kolejna odsłona wojny, którą z legendą peer-to-peer toczy amerykański przemysł muzyczny - decyzja o zamknięciu serwisu w lipcu ubiegłego roku spowodowana była postępowaniem sądowym wytoczonym Napsterowi przez Recording Industry Association of America (RIAA - Amerykańskie Zrzeszenie Przemysłu Nagraniowego).

Wczorajsza decyzja amerykańskiego sądu to odrzucenie wniosku zgłoszonego przez przedstawicieli Napstera - starali się oni o uzyskanie pozwolenia na ponowne uruchomienie serwisu. Przypomnijmy - amerykański sąd zakazał Napsterowi działania momentu, w którym jego operator zagwarantuje RIAA, że za jego pośrednictwem nie będą dystrybuowane pirackie pliki.

Dlatego tez w ciągu kilku ostatnich miesięcy serwis radykalnie zmieniono - wprowadzono system opłat za korzystnie z niego oraz nowy, bezpieczny format audio (.nap), w którym miały być dystrybuowane pliki. Niestety, to nie wystarczyło - sąd nie wydał zgody na ponowne uruchomienie Napstera.

Pierwotnie zakładano, że premiera nowej wersji serwisu nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale tego roku (w styczniu rozpoczęto nawet testy nowego systemu). Niestety, decyzja sądu oddala ten termin. Do kiedy - na razie nie wiadomo.