Napster powraca

Pionierski system służący do wymiany plików muzycznych – Napster – ogłosił wielki "come back". Powrót ma nastąpić w zupełnie innej formie, a co więcej dostęp do muzyki będzie płatny. Za tydzień ma odbyć się premiera wersji testowej. W listopadzie serwis rusza pełną parą – podała agencja Reuters.

Napster będzie istniał jedynie w postaci witryny internetowej. Muzykę będzie można pobrać odpłatnie. W zależności od potrzeb internauci będą mieli możliwość pobrania jednego utworu lub wykupienia dostępu do większej ilości w formie abonamentu. Jak na razie szczegóły cenowe nie są znane.

Napster zamierza wystartować z zasobami w postaci ponad 500 tys. utworów.

Na 9 października zaplanowano wielką imprezę inauguracyjną, podczas której wystąpić ma znany artysta. Jak na razie przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać, kim jest zaproszony gość.

Przypomnijmy, że Napster powstał w maju 1999 roku. Ponieważ większość wymienianych nagrań była chroniona prawami autorskimi, twórcy serwisu szybko zostali pozwani do sądu. Już w grudniu stowarzyszenie RIAA przesłało pod adresem Napstera pozew sądowy. Najcięższy proces rozpoczął się jednak w 2000 roku (również z inicjatywy RIAA). Twórcy serwisu zostali oskarżeni o kradzież praw autorskich. W Napsterze musiały pojawić się filtry uniemożliwiające kopiowanie muzyki objętej prawami autorskimi. W 2001 roku serwis został zamknięty.