Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Napster powraca

Pionierski system służący do wymiany plików muzycznych – Napster – ogłosił wielki "come back". Powrót ma nastąpić w zupełnie innej formie, a co więcej dostęp do muzyki będzie płatny. Za tydzień ma odbyć się premiera wersji testowej. W listopadzie serwis rusza pełną parą – podała agencja Reuters.

Napster będzie istniał jedynie w postaci witryny internetowej. Muzykę będzie można pobrać odpłatnie. W zależności od potrzeb internauci będą mieli możliwość pobrania jednego utworu lub wykupienia dostępu do większej ilości w formie abonamentu. Jak na razie szczegóły cenowe nie są znane.

Napster zamierza wystartować z zasobami w postaci ponad 500 tys. utworów.

Na 9 października zaplanowano wielką imprezę inauguracyjną, podczas której wystąpić ma znany artysta. Jak na razie przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać, kim jest zaproszony gość.

Przypomnijmy, że Napster powstał w maju 1999 roku. Ponieważ większość wymienianych nagrań była chroniona prawami autorskimi, twórcy serwisu szybko zostali pozwani do sądu. Już w grudniu stowarzyszenie RIAA przesłało pod adresem Napstera pozew sądowy. Najcięższy proces rozpoczął się jednak w 2000 roku (również z inicjatywy RIAA). Twórcy serwisu zostali oskarżeni o kradzież praw autorskich. W Napsterze musiały pojawić się filtry uniemożliwiające kopiowanie muzyki objętej prawami autorskimi. W 2001 roku serwis został zamknięty.