Napster na uniwersytecie

Kolejna amerykańska uczelnia podpisała umowę z internetowym serwisem muzycznym – Napster. Tym samym już wkrótce studenci University of Rochester w Nowym Jorku będą mieli bezpłatny dostęp do dźwiękowych zasobów serwisu.

Jak wskazują władze uczelni, 3,7 tys. studentów będzie mogło korzystać z usług typu Premium oferowanych przez Napstera. Wychowankowie University of Rochester będą mieli dostęp do ponad 500 tys. utworów. Za kopiowanie piosenek na płyty trzeba będzie jednak zapłacić. Cena „wypalenia” utworu na CD wyniesie 99 centów, a całego albumu 9,95 USD.

University of Rochester jest już drugą placówką edukacyjną, która podpisała umowę z Napsterem. Wcześniej współpracę z serwisem zainaugurował uniwersytet stanowy w Pensylwanii. W trzy dni po udostępnieniu serwisu dla studentów, pobranych zostało ponad 100 tys. utworów.

Zdaniem obu uczelni, współpraca z Napsterem zniechęci studentów do piractwa. „Wiemy, że nielegalne pobieranie muzyki z Sieci jest częstym procederem uprawianym przez studentów i nasz kampus studencki nie różni się w tym od innych” - skomentował Robert Kraus, rzecznik prasowy University of Rochester. Współpraca uniwersytetu z Napsterem ma ukrócić piractwo i przede wszystkim zachęcić studentów do kupowania muzyki online.