Napisz program dla Interii i zgarnij nagrody

Portal {{a:HTTP://www.interia.pl}}Interia.pl{{/a}} jako pierwszy w Polsce udostępnił {{a:HTTP://www.idesk.pl}}aplikację iDesk{{/a}}, pozwalającą korzystać z narzędzi, informacji i usługi Interii bez konieczności uruchamiania przeglądarki internetowej. Co więcej, każdy może pobrać dokumentację i pliki niezbędne do tworzenia własnych aplikacji powiązanych z iDesk.

Program iDesk (dostępny tylko w wersji dla Windows) pozwala korzystać z wybranych usług Interii z poziomu aplikacji na Pulpicie. Czy jest to rzeczywiście wygodniejsze, niż używanie przeglądarki internetowej - trudno ocenić. Z pewnością taka nietypowe forma korzystania z narzędzi internetowych może spodobać się części użytkowników. W obecnej wersji iDesk umożliwia m.in. korzystanie z poczty elektronicznej, oglądanie materiałów wideo z Interia TV, rozmowę przez multikomuniaktor potrafiący połączyć się także z użytkownikami komunikatorów Gadu-Gadu i Tlen. Program potrafi także wysyłać darmowe SMSy na telefony komórkowe (zgodnie z ograniczeniami nałożonymi przez operatorów) oraz tłumaczyć wyrazy z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

Autorzy programu zachęcają programistów do tworzenia własnych rozszerzeń iDesk. Udostępniono zestaw narzędzi programistycznych (SDK) i dokumentację, która ma ułatwić to zadanie. - Chcemy wciągnąć szersze grupy programistów w tworzenie aplikacji, którą sami wewnętrznie rozwijamy. Liczymy, że dzięki temu powstanie wiele ciekawych i użytecznych produktów. - mówi Grzegorz Błażewicz, Prezes Zarządu Interia.pl. Na twórców najciekawszych projektów związanych z iDesk czekają nagrody. Jakie? Tego na razie nie wiadomo.