Największe strony internetowe na świecie (Polacy w pierwszej setce)

Google stworzyło ranking największych stron internetowych na globie. Dane pochodzą z systemu Ad Planner.

Według zestawienia największą stroną internetową na globie jest ... (fanfary) ... Facebook. W kwietniu ze strony korzystało ponad 35 proc. internautów na świecie (540 mln osób). Drugie miejsce zajmuje portal Yahoo!, a trzecie witryna microsoftu Live.com.

Wszystkie te trzy witryny swój model biznesowy oparły na reklamie internetowej. Co interesujące, na czwartej pozycji znajduje się niekomercyjna Wikipedia.

Facebook jest też niekwestionowanym liderem pod względem odsłon (570 mld pv).

Stworzenie i udostępnienie rankingu to interesujący krok. Daje to szersze i przydatne spojrzenie na globalny internetowy krajobraz. Spojrzenie, mimo wszystko, niekompletne. W rankingu zabrakło bowiem jednego bardzo istotnego gracza - Google samo siebie z rankingu wykluczyło.

Największe strony internetowe na świecie (Polacy w pierwszej setce)

Skupmy się jednak na dalszych pozycjach. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się takie gwiazdy internetu jak Bing, Twitter, eBay, Amazon czy MySpace.

W zestawieniu są tez polskie akcenty. 96 miejsce zajęła bowiem stworzona przez Red Sky wyszukiwarka FilesTube.com. W kwietniu korzystało z niej 23 mln użytkowników na świecie. Bardzo dobry wynik.

Na 233 miejscu jest Onet.pl.

W rankingu znalazła się także Nasza-Klasa, która zajęła 238 miejsce. Liczba jej użytkowników stanowi prawie połowę liczby użytkowników FilesTube.com. Podobnych danych dotyczących liczba użytkowników NK dostarcza także polskie badanie Megapanel PBI/Gemius (fala marcowa). Zbliżona jest też liczba odsłon jakie podawał Megapanel przed wprowadzeniem zmian.

Jacy polscy gracze znaleźli się jeszcze w zestawieniu? Wirtualna Polska na 263, Allegro 317, interia 476, gazeta 510, wrzuta 679.