Największa transakcja "Web 2.0" w Europie

Grupa Holtzbrinck, jeden z największych niemieckich koncernów wydawniczych, kupiła portal społecznościowy StudiVZ za około 100 mln euro (EUR), podają niemieckie media. To rekordowa kwota na europejskim rynku Web 2.0, pisze Spiegel Online. Serwis ma także polską wersję - Studentix.pl.

StudiVZ to niemiecki serwis społecznościowy dla studentów, odpowiednik amerykańskiego Facebook. Ma ponad 1 mln użytkowników. Został założony w 2005 roku przez dwóch studentów.

Chociaż niemieckie media informowały o sumie 100 mln euro, to Spiegel Online podaje, że rzeczywista kwota transakcji wyniosła "znacznie mniej". Polski Press podaje, powołując się na Finacial Times Deutschland, że serwis został kupiony za 85 mln euro. To i tak europejski rekord.

Press, powołując się na "Financial Times Deutschaland", pisze, że StudiVZ był także zainteresowany koncern Axel Springer, który zaoferował za niego 120 mln euro. Jednak oferta była spóźniona - umowę sprzedaży platformy podpisano z grupą Holtzbrinck kilka godzin wcześniej. Warto dodać, że Holtzbrinck miało już mniejszościowe udziały w spółce, do której należało StudiVZ.

26 letni założyciel StudentVZ Ehssan Dariani i jego wspólnik pozostaną w zarządzie serwisu.

Największa transakcja "Web 2.0" w Europie

Strona logowania Studentix.pl

Polska edycja witryny - Studentix.pl - wystartowała w październiku 2006 r., razem z innymi wersjami lokalnymi, m.in. francuską i włoską. - Obecnie na polskiej platformie mamy 10 tys. zarejestrowanych użytkowników - studentów. - - mówi Marcin Wejtko z agencji PR obsługującej StudiVZ w Polsce. -Jesteśmy w bardzo początkowej fazie działania - dodaje. Rozwojem serwisu na polskim rynku kieruje z berlińskiej siedziby firmy Agnieszka Walorska, country manager. Studentix.pl planuje rozpocząć w tym kwartale działania promocyjne na polskich uczelniach, a także w akademikach, gdzie będzie miało swoich "Campus Captains". -To osoby, które zachęcają innych do korzystania ze Studentix.pl - wyjaśnia Wejtko.

Niemiecka wersja platformy była wielokrotnie krytykowana za naśladowanie rozwiązań Facebook, a także za brak nadzoru nad pojawiającymi się na jej łamach treściami nazistowskimi, pisze Spiegel Online.

Grupa Holtzbrinck została założona w 1948 roku. Jest niemieckim koncernem wydawniczym, zajmującym się publikacją książek, prasy i wydawnictw elektronicznych. Do koncernu nalezą wydawnictwa Macmillan i tytuły takie jak Scientific American czy Nature. Publikuje m.in. gazety Die Zeit i Der Tagesspiegel. Działa w 80 krajach, zatrudnia ponad 13 tys. osób. Sprzedaż netto Grupy w 2005 roku wyniosła ponad 2 mld euro. Do Holtzbrinck należy także niemiecka Grupa Wydawnicza Handelsblatt, która jest głównym udziałowcem wortalu Money.pl.

http://www.studentix.pl