Najwięksi twórcy antywirusów definiują spyware

Grupa Anti-Spyware Coalition już wkrótce opublikuje pełną wersję swojego leksykonu, zawierającego definicje oprogramowania szpiegującego, sposoby walki z nim oraz zabezpieczenia się przed nieuprawnionym użyciem naszych komputerów.

"Jakiekolwiek skuteczne działanie w walce ze spywarem wymaga zunifikowanego podejścia do tego w czym tak na prawde leży problem" - powiedział Ari Schwartz, szef projektu. "Największym wyzwaniem jakie stanęło przez nami było wypracowanie wspólnego stanowiska, czym jest spyware". Koalicja zdefiniowała oprogramowanie szpiegujące jako takie, które zbiera informacje o użytkowniku i jest zainstalowane bez jego powiadomienia lub kontroli. W rozszerzonej definicji znalazły się także inne potencjalnie groźne programy, między innymi te, które dostarczają hakerom "tylnych wejść" (backdoor) do systemu lub wyświetlają reklamy.

W dalszych częściach dokumentu, grupa poda sposoby i procedury na postępowanie w przypadku, gdy twórca danego programu zakwestionuje "oflagowanie" go jako spyware. Finalna wersja raportu ma być dostępna w sierpniu, wtedy też grupa zamierza wykorzystać zawarte w nim wnioski przy aktualizacjach i produkcji oprogramowania anty-spyware.

W skład Anti-Spyware Coalition wchodzą: Aluria, America Online, Computer Associates, EarthLink, Lavasoft, McAfee, Microsoft, PC Tools, Symantec, Tenebril, Trend Micro oraz Webroot Software.

Więcej: Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!