Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Spółki Blue Media, Travelplanet.pl, o2.pl, ENTE, Money.pl oraz pracuj.pl znalazły się w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu Technology Fast 50 opracowanego przez Deloitte, w kategorii najszybciej rozwijających się firm technologicznych Europy Środkowej. W rankingu Wschodzących Gwiazd tym razem brak spółek o ściśle internetowym profilu.

W rankingu Technology Fast 50 przygotowanym przez Deloitte, aż 14 spółek to polskie firmy. W głównej kategorii uwzględniane są firmy z branży nowych technologii, które działają dłużej niż pięć lat. Ranking powstaje w oparciu o dynamikę rocznych obrotów firm.

Liderem wzrostu okazała się spółka Blue Media, która jest integratorem technologii informatycznych sektorów gospodarki, takich jak telekomunikacja, bankowość i finanse. W latach 2001- 2005 zwiększyła swoje przychody o 7591%.

Od początku działalności, czyli od 1999 roku, Blue Media koncentruje się na produktach mobilnych, ostatnio szczególnie z obszaru usług przedpłaconych. Blue Media współpracuje z kilkunastoma bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz z operatorami GSM.

Do kategorii "dojrzałych" gwiazd zaliczyć należało ubiegłoroczne gwiazdy wschodzące, czyli Travelplanet.pl i o2.pl, których nie trzeba przedstawiać naszym czytelnikom. Travelplanet.pl zwiększył w ubiegłych pięciu latach swe przychody o 7379%, zaś o2.pl o 2356%.

Jacek Świderski, członek zarządu o2 - Bardzo nas cieszy to wyróżnienie. o2.pl jest chyba jedyną firmą tak wysoko w rankingu, która nie pozyskała zewnętrznego finansowania na rozwój. Blisko 3000% wzrostu zostało wypracowowane przez o2.pl organicznie. Kapitał założycieliski wynosił 45 tys. zł, co oznacza że każdy z udziałowców (wówczas studentów) wniósł do spółki po 15 tys. zł...

Na piątym miejscu rankingu znajdziemy gliwicką spółkę ENTE, która powstała w 2000 roku, działającą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach.

Dobrze wypadł wortal Money.pl, który w ciągu ostatnich pięciu lat osiągnął wzrost przychodów o 1428%, co zapewniło mu siódme miejsce w głównym rankingu TOP 50. Tuż za nim znalazł się serwis pracuj.pl, któego dynamika wzrostu przychodów była 1132%.

Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Ranking TOP 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowej

W kategorii Wschodzących Gwiazd - Rising Stars ponownie znalazła się spółka eCard, tym razem na szóstym miejscu ze wzrostem rzędu 158%, podczas gdy rok wcześniej zajmowała drugie miejsce ze wzrostem rzędu 551%. Polską spółką jest też Synerway Sp. z o.o., która oferuje systemy do zarządzania treścią w internecie czy e-marketingiem.

Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Ranking ubiegłoroczny: eCard oraz o2.pl - Wschodzące Gwiazdy Europy Centralnej

Aktualizacja: 03 listopada 2006 11:16

Oświadczenie Zarządu w sprawie udziału NetSprint.pl w konkursie Deloitte Technology Fast 50 Program in Central Europe.

W związku z ogłoszonymi przez firmę doradczą Deloitte wynikami konkursu Deloitte Technology Fast 50 Program Zarząd NetSprint.pl chciałby przedstawić fakty związane z nieobecnością spółki w tegorocznej edycji konkursu. Nieobecność ta wynikała z przyczyn technicznych. Zgodnie z otrzymanym od organizatora rankingu pismem, gdyby NetSprint.pl był klasyfikowany w tegorocznej edycji, otrzymałby tytuł siódmej najszybciej rozwijającej się firmy technologicznej w Europie Centralnej.

NetSprint.pl po raz trzeci brał udział w prestiżowym konkursie, w tym po raz pierwszy w kategorii Technology Fast 50, porównującej tempo rozwoju spółek technologicznych z naszej części Europy, które są obecne na rynku od co najmniej 5 lat. W roku 2004 spółka zajęła 7. miejsce kategorii Rising Stars (obejmującą firmy z regionu z co najmniej 3-letnią historią).

W tegorocznej edycji NetSprint.pl zgłosił swoje dane finansowe poprzez wskazany przez organizatora formularz na stronie www w regulaminowym terminie. Niestety, z przyczyn technicznych niezależnych od obu firm dane finansowe Spółki nie znalazły się w systemie informatycznym, co uniemożliwiło udział spółki w tegorocznym programie Fast 50.

Wzrost przychodów Spółki w latach 2001-2005 wyniósł 1492% (z poziomu 270 tys. zł do 4.299 tys. zł) i gdyby NetSprint.pl był klasyfikowany w rankingu znalazłby się na 7. miejscu w Europie Środkowej. Powyższe wyliczenia potwierdza pismo przedstawione Zarządowi spółki przez firmę Deloitte. Niestety, wyjaśnienie zaistniałej sytuacji miało miejscu już po ogłoszeniu wyników konkursu i zgodnie z jego regulaminem nie była możliwa zmiana jego wyników.

Wyrażamy zadowolenie z faktu utrzymywania szybkiego tempa rozwoju sytuujące NetSprint w czołówce firm technologicznych naszej części Europy. Potencjalne utrzymanie 7. pozycji z rankingu Rising Stars z 2004 pokazuje, że strategia realizowana przez Spółkę jest skuteczna w długiej perspektywie czasowej. Warto też podkreślić fakt, że przez minione pięć lat Spółka rosła organicznie i nie była dofinansowywana kapitałem zewnętrznym. Efektem dynamicznego wzrostu była jedna z nielicznych w polskiej branży internetowej transakcja przejęcia spółki w kwietniu 2006 roku przez norweski koncern Orkla Media.

Zdecydowanie zdajemy sobie sprawę, że miarą sukcesu przedsięwzięcia są właśnie konkretne wyniki czy zaspokajanie szybko rosnących oczekiwań polskich Internautów, a nie zdobywanie nagród i wyróżnień. Jednakże, biorąc pod uwagę prestiż rankingu, rolę jaką otoczenie biznesowe (w tym Klienci i Partnerzy Spółki) przywiązują do jego wyników, czujemy się uprawnieni do przedstawienia zaistniałej sytuacji. Mamy również nadzieję, że fakt ten może przyczynić się do uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Zarząd Spółki NetSprint.pl

Artur Banach

Piotr Kozłowski