Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Spółki Blue Media, Travelplanet.pl, o2.pl, ENTE, Money.pl oraz pracuj.pl znalazły się w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu Technology Fast 50 opracowanego przez Deloitte, w kategorii najszybciej rozwijających się firm technologicznych Europy Środkowej. W rankingu Wschodzących Gwiazd tym razem brak spółek o ściśle internetowym profilu.

W rankingu Technology Fast 50 przygotowanym przez Deloitte, aż 14 spółek to polskie firmy. W głównej kategorii uwzględniane są firmy z branży nowych technologii, które działają dłużej niż pięć lat. Ranking powstaje w oparciu o dynamikę rocznych obrotów firm.

Liderem wzrostu okazała się spółka Blue Media, która jest integratorem technologii informatycznych sektorów gospodarki, takich jak telekomunikacja, bankowość i finanse. W latach 2001- 2005 zwiększyła swoje przychody o 7591%.

Od początku działalności, czyli od 1999 roku, Blue Media koncentruje się na produktach mobilnych, ostatnio szczególnie z obszaru usług przedpłaconych. Blue Media współpracuje z kilkunastoma bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz z operatorami GSM.

Do kategorii "dojrzałych" gwiazd zaliczyć należało ubiegłoroczne gwiazdy wschodzące, czyli Travelplanet.pl i o2.pl, których nie trzeba przedstawiać naszym czytelnikom. Travelplanet.pl zwiększył w ubiegłych pięciu latach swe przychody o 7379%, zaś o2.pl o 2356%.

Jacek Świderski, członek zarządu o2 - Bardzo nas cieszy to wyróżnienie. o2.pl jest chyba jedyną firmą tak wysoko w rankingu, która nie pozyskała zewnętrznego finansowania na rozwój. Blisko 3000% wzrostu zostało wypracowowane przez o2.pl organicznie. Kapitał założycieliski wynosił 45 tys. zł, co oznacza że każdy z udziałowców (wówczas studentów) wniósł do spółki po 15 tys. zł...

Na piątym miejscu rankingu znajdziemy gliwicką spółkę ENTE, która powstała w 2000 roku, działającą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach.

Dobrze wypadł wortal Money.pl, który w ciągu ostatnich pięciu lat osiągnął wzrost przychodów o 1428%, co zapewniło mu siódme miejsce w głównym rankingu TOP 50. Tuż za nim znalazł się serwis pracuj.pl, któego dynamika wzrostu przychodów była 1132%.

Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Ranking TOP 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowej

W kategorii Wschodzących Gwiazd - Rising Stars ponownie znalazła się spółka eCard, tym razem na szóstym miejscu ze wzrostem rzędu 158%, podczas gdy rok wcześniej zajmowała drugie miejsce ze wzrostem rzędu 551%. Polską spółką jest też Synerway Sp. z o.o., która oferuje systemy do zarządzania treścią w internecie czy e-marketingiem.

Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Centralnej 2006

Ranking ubiegłoroczny: eCard oraz o2.pl - Wschodzące Gwiazdy Europy Centralnej

Aktualizacja: 03 listopada 2006 11:16

Oświadczenie Zarządu w sprawie udziału NetSprint.pl w konkursie Deloitte Technology Fast 50 Program in Central Europe.

W związku z ogłoszonymi przez firmę doradczą Deloitte wynikami konkursu Deloitte Technology Fast 50 Program Zarząd NetSprint.pl chciałby przedstawić fakty związane z nieobecnością spółki w tegorocznej edycji konkursu. Nieobecność ta wynikała z przyczyn technicznych. Zgodnie z otrzymanym od organizatora rankingu pismem, gdyby NetSprint.pl był klasyfikowany w tegorocznej edycji, otrzymałby tytuł siódmej najszybciej rozwijającej się firmy technologicznej w Europie Centralnej.

NetSprint.pl po raz trzeci brał udział w prestiżowym konkursie, w tym po raz pierwszy w kategorii Technology Fast 50, porównującej tempo rozwoju spółek technologicznych z naszej części Europy, które są obecne na rynku od co najmniej 5 lat. W roku 2004 spółka zajęła 7. miejsce kategorii Rising Stars (obejmującą firmy z regionu z co najmniej 3-letnią historią).

W tegorocznej edycji NetSprint.pl zgłosił swoje dane finansowe poprzez wskazany przez organizatora formularz na stronie www w regulaminowym terminie. Niestety, z przyczyn technicznych niezależnych od obu firm dane finansowe Spółki nie znalazły się w systemie informatycznym, co uniemożliwiło udział spółki w tegorocznym programie Fast 50.

Wzrost przychodów Spółki w latach 2001-2005 wyniósł 1492% (z poziomu 270 tys. zł do 4.299 tys. zł) i gdyby NetSprint.pl był klasyfikowany w rankingu znalazłby się na 7. miejscu w Europie Środkowej. Powyższe wyliczenia potwierdza pismo przedstawione Zarządowi spółki przez firmę Deloitte. Niestety, wyjaśnienie zaistniałej sytuacji miało miejscu już po ogłoszeniu wyników konkursu i zgodnie z jego regulaminem nie była możliwa zmiana jego wyników.

Wyrażamy zadowolenie z faktu utrzymywania szybkiego tempa rozwoju sytuujące NetSprint w czołówce firm technologicznych naszej części Europy. Potencjalne utrzymanie 7. pozycji z rankingu Rising Stars z 2004 pokazuje, że strategia realizowana przez Spółkę jest skuteczna w długiej perspektywie czasowej. Warto też podkreślić fakt, że przez minione pięć lat Spółka rosła organicznie i nie była dofinansowywana kapitałem zewnętrznym. Efektem dynamicznego wzrostu była jedna z nielicznych w polskiej branży internetowej transakcja przejęcia spółki w kwietniu 2006 roku przez norweski koncern Orkla Media.

Zdecydowanie zdajemy sobie sprawę, że miarą sukcesu przedsięwzięcia są właśnie konkretne wyniki czy zaspokajanie szybko rosnących oczekiwań polskich Internautów, a nie zdobywanie nagród i wyróżnień. Jednakże, biorąc pod uwagę prestiż rankingu, rolę jaką otoczenie biznesowe (w tym Klienci i Partnerzy Spółki) przywiązują do jego wyników, czujemy się uprawnieni do przedstawienia zaistniałej sytuacji. Mamy również nadzieję, że fakt ten może przyczynić się do uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Zarząd Spółki NetSprint.pl

Artur Banach

Piotr Kozłowski