Najpopularniejsze serwisy wideo

Według ComScore YouTube jest trzecim najpopularniejszym serwisem wideo w USA. Google Video znalazło się dopiero na siódmej pozycji. W Polsce YouTube również cieszy się ogromną popularnością. Znalazł się w dwudziestce najczęściej odwiedzanych polskich witryn i ma ponad dwa razy więcej użytkowników niż serwis wideo Google.

Najpopularniejszym serwisem wideo w USA jest Yahoo! Videos, który miał w lipcu ponad 21 mln użytkowników. Zaraz po nim uplasował się MySpace Videos, z 20,1 mln użytkowników. YouTube znajduje się na trzecim miejscu zestawienia. Z serwisu, który w styczniu tego roku miał 2,7 mln użytkowników, korzystało w lipcu już 16,1 mln amerykanów. Słabo prezentuje się sytuacja serwisu Grouper, niedawno wykupionego przez Sony Corporation za 65 mln USD. Ma on zaledwie 500 tys. użytkowników.

Najpopularniejsze serwisy wideo

W Polsce trudniej o takie statystyki. Wiadomo, że najpopularniejszy jest YouTube, który był w czerwcu 14 najpopularniejszą witryną w Polsce. Według badania Megapanel/PBI miał 2,5 mln użytkowników i zasięg na poziomie 20,26%. Serwis bardzo szybko pnie się w górę, w maju miał 1,4 mln użytkowników (real users). W ciągu miesiąca powiększył swoją widownię o 78%. Warto dodać, że w badaniu zliczane były tylko wizyty na stronie youtube.com, a nie odsłony klipów wideo osadzonych w innych serwisach czy blogach.

Według badania Megapanel/PBI serwis wideo Google miał w czerwcu w Polsce 1,23 mln użytkowników (real users) i zasięg na poziomie 9,79%. Co ciekawe, więcej osób korzystało z Google Video w maju, serwis miał wtedy 1,43 mln użytkowników i zasięg 11,47% czyli nieznacznie więcej niż YouTube w tym samym miesiącu. Być może polska wersja serwisu, która ukazała się w połowie lipca pozwoli Google dogonić konkurenta.

Coraz większym powodzeniem cieszy się polski serwis Patrz.pl w maju miał on według badania Megapanel 894 tys. użytkowników (real users) co oznacza zasięg 7,15%. W czerwcu było ich ponad milion, a zasięg wyniósł 8,48%.

Na rynku serwisów wideo pojawił się również kilka dni temu nowy gracz - serwis wrzuta.pl stworzony przez zespół o2.pl.