Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Najpopularniejsze narzędzia internetowe w 2003 roku

W minionym roku największą popularnością cieszyły się trzy wyszukiwarki: Google, Onetu oraz Wirtualnej Polski. Znacząco wzrosła liczba polskich internautów korzystających z systemu operacyjnego Windows XP. Do przeglądania stron WWW użytkownicy najczęściej używali Internet Explorera – wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę Gemius.

Udział Google w zestawieniach wzrósł o 10%, tym samym wyszukiwarka posiada ponad 40-procentowy udział w polskim rynku. Na drugim miejscu w rankingu pojawił się mechanizm wyszukiwawczy portalu Onet.pl. Jak wskazują statystyki Gemiusa, jej wykorzystanie spadło o 5% w porównaniu z 2002 rokiem. Tym samym obecnie wyszukiwarka posiada 27% rynku. Ustabilizowała się za to pozycja wyszukiwarki Wirtualnej Polski. Jej sytuacja jest niezmienna od 2002 roku, a popularność rynkowa obejmuje ok. 23%.

Najpopularniejsze narzędzia internetowe w 2003 roku

Ranking wyszukiwarek

Dodajmy, że Wirtualna Polska w minionym roku zrezygnowała z zagranicznego silnika wyszukiwawczego na rzecz mechanizmu NetSpritnta, który wykorzystywany jest przez wiele mniejszych serwisów internetowych.

Swoje istnienie na rynku mocno podkreślała w minionym roku wyszukiwarka Gooru. Co ciekawe, uruchomiła ona nowe funkcjonalności, które niedostępne są jeszcze u konkurencji. Chodzi przede wszystkim o przeszukiwanie drobnych ogłoszeń,

Najpopularniejsze narzędzia internetowe w 2003 roku

Ranking przeglądarek

korzystanie z pierwszego polskiego toolbara. Jak wskazuje Gemius, udział tej wyszukiwarki w rankingu to zaledwie 0,2%, jednakże w obecnym roku popularność Gooru może mocno wzrosnąć.

Systemy i przeglądarki

W zestawieniach wykorzystywanych systemów operacyjnych nastąpiła duża zmiana. Dotychczasowy lider – Windows 98 musiał od 1 stycznia br. ustąpić miejsca Windows XP. ”Przyczyną rosnącej popularności jest polityka Microsoftu wyraźnie promująca XP - dodają analitycy z firmy Gemius.

Najpopularniejsze narzędzia internetowe w 2003 roku

Ranking systemów

Skoro systemy giganta z Redmond uplasowały się w czołówce, nie dziwi fakt, że najpopularniejszą przeglądarką w minionym roku był Internet Explorer. W ostatnich dniach roku korzystało z niej 95% użytkowników polskiego Internetu. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się Opera.

Dodajmy, że wyniki analizy pochodzą z badania gemiusTraffic. W chwili obecnej analizowanych jest 5 tys. witryn, które tygodniowo odwiedzane są przez 6 mln internautów, identyfikowanych na podstawie tzw. cookie.

Więcej informacji:

http://www.ranking.pl