Najpierw Kazaa, później Skype, teraz... telewizja

Niklas Zennström i Janus Friis - twórcy m.in. sieci Kazaa oraz komunikatora Skype - pracują nad nowym przedsięwzięciem - informuje BusinessWeek. Tym razem będzie to system dystrybucji programów telewizyjnych za pośrednictwem Internetu, roboczo nazwany "The Venice Project".

"Celem jest stanie się dominującym dostawcą telewizji ery Internetu - chcemy osiągnąć taką pozycję, jaką w sektorze tradycyjnych telewizji kablowych osiągnęła w USA firma Comcast. Zamierzamy nawiązać współpracę ze wszystkimi działającymi na rynku sieciami telewizyjnymi" - tłumaczą twórcy Skype'a.

Obaj panowie na razie finansują nowe przedsięwzięcie z własnych kieszeni (po przejęciu firmy Technologies przez eBay raczej nie narzekają na brak funduszy). Na tym etapie prace nad "The Venice Project" polegają głównie na tworzeniu zespołu rozsianych po całym świecie programistów, którzy zajmą się realizacją pomysłów panów Zennströma i Friisa.

W rozmowie z dziennikarzami BusinessWeek twórcy Skype'a i Kazaa wytłumaczyli też, dlaczego zajęli się właśnie tworzeniem systemu dystrybucji telewizji. Ich zdaniem, jest to jedyny niezagospodarowany sektor internetowej rozrywki - w Sieci działają już bowiem dochodowe i popularne serwisy muzyczne (np. iTunes), wkrótce ruszą też pełną parą serwisy oferujące filmy do pobrania (działające w USA serwisy MovieLink i CinemaNow zapowiedziały niedawno, że umożliwią klientom pobieranie gotowych do nagrania na płytę "obrazów" DVD).

Niestety, na razie nie wiadomo nic o przybliżonym terminie uruchomienia systemu tworzonego w ramach "The Venice Project".