Najmłodsi na parkiet

Nagle posypały się deklaracje spółek internetowych o ich wejściu na warszawską giełdę. Co ciekawe, jako pierwsi na parkiet wybierają się najmłodsi gracze na rynku IT.

Nagle posypały się deklaracje spółek internetowych o ich wejściu na warszawską giełdę. Co ciekawe, jako pierwsi na parkiet wybierają się najmłodsi gracze na rynku IT.

Pierwsza swoje plany giełdowe ogłosiła Arena.pl, portal, który na początku tego roku był dopiero w planach jego założycieli. Wyprzedzi zapewne tych, którzy o giełdzie do pewnego momentu mówili najgłośniej - Onet.pl i Wirtualną Polskę.

Jak to się stało, że pierwszymi spółkami na GPW będą jedne z najmłodszych portali? Wynika to być może z niezdecydowania tych starszych.

Być może też obawiają się one weryfikacji ich wartości przez inwestorów. Podczas hossy na spółki IT portale te były wyceniane na miliony dolarów.

Najwcześniej plany giełdowe zaczęła snuć Wirtualna Polska. Początkowo miał to być Nasdaq, ale po załamaniu się rynku i przecenie spółek internetowych padła propozycja giełdy warszawskiej. Ale to było przed wakacjami - teraz temat ucichł. Równie mgliste giełdowe plany upublicznienia przedstawił Onet.pl, a dokładniej jego główny udziałowiec - Optimus (kierownictwo Onetu konsekwentnie nie komentuje planów swojego dominującego akcjonariusza). W czasie internetowej hossy w Stanach Zjednoczonych rozważano wejście na Nasdaq albo niemiecki Neuer Markt. Ostatecznie temat ucichł.

Tymczasem Arena.pl zamierza znaleźć się na warszawskim parkiecie pod koniec I kwartału 2001 r. Zanim to jednak nastąpi, spółka dwukrotnie podniesie kapitał akcyjny - najpierw o 2,5 mln USD, a następnie o 10 mln USD za pomocą partnerów strategicznych i wybranych inwestorów. Wartość emisji publicznej ma wynieść ok. 30-40 mln USD. Początkowo na Nasdaq miał być wprowadzony jej główny udziałowiec - CentralEurope.com, ale w połowie września zapadła decyzja, że upubliczniona zostanie Arena. Debiut na GPW jest obecnie najważniejszym celem spółki. Wystarczyła jedna deklaracja, by podobną złożyła następna - Interia.pl. Ona również działa na rynku niecały rok. W poniedziałek Interia oficjalnie poinformowała o złożeniu prospektu emisyjnego na Giełdzie Papierów Wartościowych. Krakowski portal planuje podniesienie kapitału o 25%, a debiut na giełdzie miałby przypaść na grudzień. Możliwe, że to jednak Interia będzie pierwszą spółką z internetowej branży na giełdzie.

Najmłodsi na parkiet

Arkadiusz Kuisz, prezes Internet Idea, uważa że inwestorzy instytucjonalni, poza funduszami inwestującymi w tego typu papiery, nie zainteresują się ofertą portali