Najlepsze skrzynki pocztowe. Ranking amerykańskich ofert

Serwis CNet porównał kilka największych serwisów oferujacych bezpłatną e-skrzynkę. Pod uwagę wzięto Yahoo!Mail, Gmail, Lycos Mail, MSN Hotmail oraz Netscape Mail. Jaki adres wybrać?

Porównanie najkorzystniej wypadło dla Yahoo!Mail. Na 10 możliwych punktów poczta ta otrzymała 8,3. Wypadła dobrze ze względu na spora pojemność skrzynki - 100MB, możliwość wysyłania dużych pojedynczych przesyłek - do 10 MB oraz dostęp do protokołu POP3, co pozwala na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP użytkownikom, którzy nie są stale obecni w internecie. Respondenci chwalili też niezły filtr antyspamowy i łatwość obsługi konta. Narzekali właściwie tylko na zbyt duże reklamy banerowe.

Gmail jest dla większości internautów wciąż tajemniczym kontem pocztowym, gdyż nie każdy może z niego korzystać. Poza tym jest to produkt w fazie beta, co według opinii respondentów dobrze rokuje na przyszłość, bo już teraz jest to atrakcyjne konto. Zbyt mała liczba respondentów quizu znających Gmail uniemożliwiła wystawienie tej usłudze oceny. Ci, którzy korzystają z Gmail, chwalą sobie pojemność konta - to 1GB, szybkość i możliwość przeszukiwania poczty. Dodatkowy plus Gmail dostał za brak konieczności kasowania listów. Jedyną wskazaną wadą Gmail jest brak dostępu do POP3.

Lycos Mail otrzymał 6,3 punkty na 10. Chwalony jest przez użytkowników za szereg użytecznych funkcji i możliwość korzystania z konta z poziomu każdej przeglądarki. Wadą jest mała pojemność skrzynki - 5MB, brak filtra wirusowego, przestarzały interfejs. Zaletą rozbudowana możliwość korzystania z protokołu POP3. Jak oceniła Lycosa redakcja CNet, jest to ciekawa propozycja dla tych internautów, którzy nie słyszeli o Yahoo!Mail.

MSN Hotmail otrzymał 5,6 punktów na 10 możliwych. Zaletą jest spora pojemność skrzynki - 10MB, łatwość korzystania oraz możliwość sprawdzenie do 4 skrzynek pocztowych z poziomu jednego inboxu. Listy są też automatycznie skanowane pod kątem zainfekowania wirusami. Respondenci narzekali na brak zabezpieczeń antyspamowych oraz ograniczoną liczbę opcji. Na niekorzyść Hotmaila przemawia też niska jakość oferowanej obsługi technicznej i niemożność korzystania z POP3. Za dodatkowe opcje i większą pojemność skrzynki trzeba dopłacić 10 USD za rok.

Netscape Mail wypadł słabo. Otrzymał 4,3 punktów na 10. Według redakcji CNet nie ma powodu, by korzystać z tej opcji, skoro są inne o wiele lepsze i też bezpłatne. Mała pojemność - 5MB, brak możliwości sortowania otrzymanych listów, czy stworzenia reguł ich filtrowania, brak bariery antyspamowej to główne wady Netscape Mail. Niski jest też poziom obsługi technicznej konta i uciążliwe marketingowe przesyłki od AOL. Netscape Mail może dobrze się sprawdzić jako konto zapasowe i jest to w zasadzie jedyny powód, by z niego korzystać.