Najgłośniejsze przecieki z WikiLeaks

Najgłośniejsze przecieki z WikiLeaks

Logo WikiLeaks

Listopad 2009

- w serwisie znalazły się transkrypcje wiadomości przesyłanych za pośrednictwem pagerów podczas ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 r. W sumie udostępniono ponad pół miliona wiadomości, wysłanych zarówno przez osoby prywatne jak i uczestników akcji ratunkowej.

Marzec 2009

- na portal trafił nieoficjalny spis ponad 2395 adresów internetowych, sklasyfikowanych przez Australijski Urząd ds. Komunikacji i Mediów (ACMA) jako "czarna lista stron zakazanych". Wśród adresów znalazły się dziesiątki linków do stron oferujących dziecięcą pornografię i usługi hazardowe, ale również zupełnie niewinne strony - np. witryna prywatnego gabinetu dentystycznego.

Maj 2008

- na stronach znalazł się dokument zatytułowany "Discussion Paper on a Possible Anti-Counterfeiting Trade Agreement", przekazany kilka miesięcy wcześniej "wybranym lobbystom w sektorze ochrony własności intelektualnej". Dokument zawierał zarys propozycji zmian w przepisach, jakie miałyby wejść w życie po podpisaniu antypirackiego, międzynarodowego traktatu ACTA.

- tajne dokumenty związków wyznaniowych - mormonów i scjentologów. Serwis opublikował m.in. poufną instrukcję dla wiernych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego (mormonów; członkowie kościoła zażądali usunięcia instrukcji, powołując się na przepisy prawa autorskiego) oraz teksty napisane Rona Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego.

Luty 2008

- w konsekwencji opublikowania poufnych dokumentów dotyczących szwajcarskiego banku Julius Baer & Co, (z których wynikało m.in., że bank był zaangażowany w nielegalne operacje finansowe i pomagał swoim klientom w unikaniu płacenia podatków), WikiLeaks na krótko znikło z Internetu

Styczeń 2008

- WikiLeaks opublikował zapis komunikacji pomiędzy bawarską policją, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz biurem prokuratora, świadczące o zamiarze podjęcia współpracy z firmą Digitask. Spółka opracowała metodę podsłuchiwania rozmów w Skype, popularnego komunikatora głosowego.

Listopad 2007

- "Standardowe procedury operacyjne Obozu Delta", czyli szczegółowa instrukcja dla załogi amerykańskiego obozu w bazie Guantanamo, w którym od 2002 r. przetrzymywane są osoby podejrzewane o terroryzm. W dokumencie znalazły się m.in. takie informacje, jak liczba dodatkowych rolek papieru toaletowego, którą można przekazać osadzonym w ramach nagrody i sposoby psychologicznej manipulacji stosowanej wobec więźniów.