Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nadchodzi fala mobilnego blogowania

Przenikanie się świata internetowego i mobilnego postępuje powoli, ale nieubłaganie. Nowe rozwiązania umożliwiają szybką, prostą i natychmiastową publikację w pełni multimedialnych treści z urządzeń mobilnych do serwisów internetowych. Dzięki opracowanym już standardom integracja mobilnego oprogramowania z serwisami internetowymi nie stanowi problemu. Czy pomysł chwyci?

Mobilne blogowanie to pewna przyszłość wszędzie tam, gdzie liczy się czas, aktualność informacji i możliwość wzbogacenia jej o materiały multimedialne. Każda osoba będąca w centrum ciekawych wydarzeń może zostać korespondentem internetowego serwisu, ale też gazety, telewizji czy po prostu własnego bloga. Wiarygodne treści mobilne mogą naprawdę wejść do medialnego nurtu.

BLStream, polsko-fiński producent oprogramowania mobilnego kilka dni temu zaprezentował rozwiązanie Blogia, czyli narzędzie do tworzenia i publikowania treści multimedialnych przy użyciu telefonów komórkowych. Nowa platforma umożliwia rozpowszechnianie informacji z dowolnego miejsca na świecie będącego w zasięgu sieci komórkowych.

Aplikacje pozwalające na przesyłanie z komórek materiałów do internetu znane są już jednak od dawna. Łukasz Lewandowski, dyrektor kreatywny K2 Internet SA komentuje - Wystarczy wymienić tu aplikację Nokia LifeBlog, która za darmo można ściągnąć ze strony nokia.com/lifeblog. Integracja tego mobilnego oprogramowania z serwisami internetowymi też nie stanowi problemu, ponieważ przyjęty jest już standard integracji - Atom Syndication Format. Dzięki temu telefon z wgranym odpowiednim oprogramowaniem potrafi publikować treści multimedialne do dowolnego serwisu internetowego ze skonfigurowana bramka w standardzie Atom.

Aplikację umożliwiającą szybki przesył danych z urządzeń mobilnych oferuje również Google. Wystarczy wybrać adres [email protected], jednak na razie możliwość ta dotyczy abonenetów takich amerykańskich sieci jak Verizon, AT&T, Cingular, Sprint i T-Mobile. Google zapowiada zwiększenie zasięgu tej usługi na inne sieci i kraje. Inne oprogramowanie, które obsługuje modele Sony-Ericsson, Nokia czy Motorola to na przykład Glogger.

Wykorzystanie podobnych aplikacji jest w Polsce na razie skromne. Wyjątkiem jest serwis Agory Blox.pl oraz moBlog.pl, który działa w internecie od półtora roku. To strona, która umożliwia prowadzenie bloga za pomocą komórek z aparatem i możliwością wysyłania MMSów. Po założeniu moBloga zdjęcia i teksty użytkownicy przesyłają MMSem z telefonu na adres email przypisany do stworzonego dla siebie konta. Publikacja następuje zazwyczaj w ciągu minuty po wysłaniu MMSa. moBlog.pl, stworzony przez agencję K2, powstał z inicjatywy firmy Nokia Poland, której partnerem jest MTV.

Na początku września serwis Epr.pl uruchomił dla swoich czytelników tematyczny blog MMS, poświęcony tematyce public relations i marketingu. Również to rozwiązanie wymaga przesłania MMSa na adres email. Każda firma i agencja może stworzyć swój własny moblog, w którym będzie relacjonować prowadzone przez siebie akcje i chwalić się osiągnięciami przed branżą i klientami.

Oprócz blogów, które można prowadzić za pomocą przesyłania MMS, jak Blox.pl, moBlog czy mms.epr.pl, istnieje serwis Blogi.pl, o okrojonej funkcjonalności, pozwalającej dodawać notatki SMSem.

- Obraz jest wart tyle, ile tysiąc słów. Dlatego wydawcy konkurują pomiędzy sobą, aby jak najszybciej udostępnić zdjęcia, nagrania i inne materiały multimedialne - mówił prezes spółki BLStream, Mateusz Radziszewski, na ubiegłotygodniowej konferencji. - Platforma taka jak Blogia wychodzi naprzeciw tym potrzebom umożliwiając korespondentom natychmiastowe przesyłanie relacji do macierzystych redakcji i natychmiastową publikację. Z drugiej strony umożliwia mediom kupowanie materiałów od naocznych świadków ważnych wydarzeń, wyposażonych jedynie w telefon komórkowy. Blogia umożliwia także rozwój dziennikarstwa obywatelskiego umożliwiając przyspieszenie publikacji i zwiększenie atrakcyjności ważnych materiałów - przekonuje Mateusz Radziszewski.

- Pytanie czyje oprogramowanie się upowszechni jest oczywiście kwestią otwartą - komentuje Łukasz Lewandowski z K2 Internet SA. Chęć szybkiego dzielenia się obrazami, przemyśleniami czy materiałami wideo ma zdaniem naszych rozmówców zdecydowanie narastać wśród mobilnej społeczności. Witold Sokołowski, redaktor naczelny serwisu Epr.pl - Blog MMS różni się od innych blogów tym, że można go redagować z każdego miejsca w Polsce i na świecie, nawet bez dostępu do internetu. Wystarczy telefon komórkowy z aparatem fotograficznym i możliwością wysyłania MMS'ów.

- Nie można mieć wątpliwości, że światy internetowy i mobilny zbliżają się do siebie nieuchronnie i niedługo przestaniemy je rozróżniać - puentuje Lewandowski.