Nadchodzi czas uszczuplonej rzeczywistości

Znamy termin augmented reality - rozszerzona rzeczywistość. Naukowcy z jednego z niemieckich uniwersytetów opracowali tymczasem technologię, która będzie ją uszczuplać. Zjawisko to nazwali diminished reality - uszczuplona rzeczywistość.

W rozszerzonej rzeczywistości mamy do czynienia z dokładaniem wirtualnych informacji na rzeczywisty świat oglądany za pomocą jakiegoś urządzenia elektronicznego. Uszczuplona rzeczywistość to natomiast świat, w którym pozbywamy się przeszkadzających nam obiektów. O wiele lepiej niż słowa, całą rzecz ilustruje materiał filmowy dołączony do naszej informacji.

Uszczuploną rzeczywistość zaprezentowali pracownicy niemieckiego uniwersytetu w Ilmenau. Napisali oni program, który za pomocą jednej prostej komendy potrafi usunąć dowolny obiekt z oglądanego obrazu. Aplikacja - działająca w systemie operacyjnym Windows, a wkrótce pod Androidem - robi to zresztą nie tylko ze statystycznymi grafikami, ale i z sygnałem wideo przesyłanym w czasie rzeczywistym. Ukrycie dowolnego obiektu trwa około czterdziestu milisekund. W wielkim skrócie, technologia ta najpierw znacznie pogarsza jakość oglądanego obrazu, następnie usuwa interesujący nas przedmiot i znów poprawia jakość obrazu. Brzmi banalnie, ale w rzeczywistości jest zapewne skomplikowane. Efekt jest jednak bardzo interesujący. Nadchodzi nowa epoka modyfikowania zdjęć i plików wideo?