Nachodzą społecznościowe serwisy finansowe

W I kwartale przyszłego roku mają zostać uruchomione dwa serwisy umożliwiające udzielanie sobie bezpośrednich pożyczek przez internautów. Pierwszy z nich to Monetto.pl - o jego powstaniu poinformował blog Web20.pl, którego autor jest zaangażowany w projekt. Drugi serwis to Finansowo.pl, którego współtwórcą jest Rafał Agnieszczak, jeden z właścicieli Fotka.pl.

Monetto.pl i nowe usługi w Finansowo.pl to polska odpowiedź na takie serwisy jak Zopa.com czy Prender.com. To przedstawiciele idei tzw. "social lending". W tego typu serwisach użytkownicy mogą pożyczać sobie nawzajem pieniądze. Internauci którzy udzielają pożyczki mogą zarobić, natomiast ci którzy biorą pożyczkę, mają szansę na oprocentowanie znacznie niższe niż w banku. W Polsce jeszcze nie ma nazwy na tego typu serwisy, czasami określa się je mianem "społecznościowych banków".

Właścicielem Monetto.pl, jest spółka Prender, zainwestował w nią fundusz zalążkowy IIF Seed Fund, a jego partnerem strategicznym został mBank.

Jak pisze w blogu Web 2.0 Sebastian Kwiecień, celem Monetto.pl jest wprowadzenie rewolucji w bankowości polskiej. System ma działać bez udziału banku, przy minimum formalności, bezpieczeństwo transakcji ma być zapewnione także dzięki aspektom społecznościowym serwisu, takim jak np. krąg zaufanych osób.

Przy tego typu projekcie naturalnie pojawiają się problemy natury prawnej. "Kwestie prawne były trudne, ale są w pełni opracowane i co najważniejsze pozwalają na dużą wygodę działania - ponieważ jednak jest to clue serwisu nie możemy pewnych szczegółów przekazywać już teraz" - wyjaśnia w blogu Kwiecień.

Nad serwisem pracuje zespół specjalistów z segmentów finansowego i internetowego.

Finansowo.pl to serwis, który już działa. Jest systemem aukcyjnym, dzięki któremu można kupić produkty finansowe według zdefiniowanych parametrów. Jednak finansowo.pl chce w I kwartale 2008 r. wprowadzić funkcje "social ledning" i umożliwić użytkownikom udzielanie sobie nawzajem pożyczek, napisała wczoraj Gazeta Prawna. Prezesem spółki Finansowo.pl jest Rafał Agnieszczak, współwłaściciel takich serwisów jak Fotka.pl czy Swistak.pl.

Istotną kwestią przy działaniu tego typu serwisów jest wzajemne zaufanie społeczne, a z tym w Polsce niestety nie jest najlepiej. -Przez kilka lat zaufanie do innych obywateli spadało [w Polsce] z roku na rok - gdzieś z poziomu 20 proc. doszło do 13 proc. w ostatniej "Diagnozie społecznej" Janusza Czapińskiego! W sąsiedniej Szwecji sięga 81 proc. To przepaść- mówi prof. Piotr Sztompka w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Miejmy nadzieję, że mimo tego serwisy "social lending" przyjmą się w Polsce.