Na zarażenie wirusem wystarczy 12 minut

Ile wytrzyma w Internecie zainstalowany z pudełka system Windows? Po jakim czasie się ugnie? Przedstawiciele firmy Sophos twierdzą, że w ciągu pierwszych dwunastu minut różnej maści szkodniki są w stanie opanować połowę podłączonych do Sieci maszyn.

Wnioski takie wyciągnięto na podstawie analizy raportów z rozprzestrzeniania się szkodników w Internecie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ilość złośliwego oprogramowania ciągle rośnie.

Sophos utrzymuje, że w samej tylko pierwszej połowie 2005 roku na wolności pojawiło się prawie 8000 nowych wirusów. Wiele z nich nie było - jak to zdarzało się jeszcze kilka lat temu - wprawkami programistycznymi, lecz profesjonalnie napisanymi aplikacjami służącymi jednemu celowi: kradzieży pieniędzy. Nierzadko ich twórcami byli kryminaliści.

Zgodnie z badaniami firmy, gwałtownie przyrasta także ilość koni trojańskich. Większość z nich wykorzystywana jest tylnych furtek w komputerach ofiary. Maszyny takie stają się w ten sposób komputerami-zombie, wykorzystywanymi np. do przeprowadzania ataków DoS.