Na Zachodzie przybywa komórek

W II kw. 2005 r. producenci wprowadzili na rynek Europy Zachodniej 37,6 mln telefonów komórkowych - podaje IDC. Oznacza to wzrost o 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W porównaniu do pierwszego kwartału dostawy powiększyły się o 4 proc. Zdaniem specjalistów całoroczny wzrost sięgnie 11 proc. dzięki przedswiątecznym zakupom.

Pierwszą piątkę największych producentów otwiera tradycyjnie Nokia z wynikiem 13,1 mln sztuk (wzrost o 28 proc. w ujęciu rocznym). Rynkowy udział lidera wynosi 35 proc. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, którego dostawy sięgnęły 6 mln sztuk. Koreańki producent notując wzrost sprzedaży na poziomie 113 proc. kontroluje obecnie 16 proc. rynku Europy Zachodniej. Tuż za nim jest Motorola - 5,8 mln sztuk (udział 15-proc.) Kolejne pozycje zajęły Sony Ericsson (4 mln szt) oraz Siemens (2,4 mln sztuk).

Niezmiennie rośnie zainteresowanie zaawansowanymi modelami klasy smartphone - w minionym kwartale dostawy takich urządzeń przekroczyły 2,7 mln, co oznacza 140 proc. wzrost. Ich udział w łącznej liczbie sprzedanych w II kw. komórek zwiększył się do 7 proc., wobec 4 proc. rok wcześniej.

Segment terminali przystosowanych do pracy w sieciach trzeciej generacji wzrósł o 164 proc. Ich udział w ogólnej liczbie sprzedanych aparatów sięgał 12 proc.

Producenci szykują sie już na nadejście przedświątecznego szału zakupów. Zdaniem IDC dzieki sprzedaży w tym okresie komórkowy rynek Europy Zachodniej w całym 2005 roku wzrosnie o 11 proc. Producenci przygotowują kolejne modele aparatów wyposażonych w bogate funkcje multimedialne. Udział terminali 3G wzrośnie do 14 proc. na koniec roku, zaś dostawy w segmencie smartphone'ów wzrosną o 87 proc. - szacuje IDC.