NYT wychodzi z Sieci?

New York Times poinformował o sprzedaży 1,425 mln akcji witryny ekonomicznej TheStreet.com za 3,4 mln USD. Resztę udziałów gazeta sprzeda w najbliższych miesiącach.

Transakcja miała miejsce w czwartek w zeszłym tygodniu, ale New York Times poinformował o jej zawarciu dopiero dzisiaj. Udziały nabył nieznany kontrahent za pośrednictwem firmy brokerskiej Thomas Weisel Partners. W posiadaniu dziennika jest jeszcze 125 tys. akcji, których nie może on zgodnie z prawem zbyć wcześniej niż za 3 miesiące (TheStreet.com jest notowane na giełdzie), ale które sprzedać zamierza, ponieważ, jak stwierdził jego przedstawiciel, współpraca publikatorów nie ma już sensu.

New York Times zainwestował w The Street.com, która jest jedną z najważniejszych amerykańskich witryn ekonomicznych, w lutym 1999 r. Firmy uruchomiły wspólny newsroom, jednak zrezygnowały z tego przedsięwzięcia w listopadzie zeszłego roku. Szef TheStreet.com Thomas J. Clarke stwierdził, że newsroom nie spełnił oczekiwań co do wzmożenia ruchu na stronie TheStreet.

New York Times nie ma szczęścia do internetowych projektów. "Rozwód" z TheStreet.com ewidentnie należy uznać za porażkę, chociażby dlatego, że New York Times traci na odsprzedaży akcji 12 mln USD, co wskazuje na pewną desperację w jego poczynaniach. W poniedziałek ponadto poinformował, że zwolni 17% (69 osób) zespołu przygotowującego internetowe wydanie - New York Times Digital. Przedstawiciele NYT twierdzą, że oba wydarzenia nie mają związku.