NKtalk na technologii Erlanga

Nasza-Klasa ujawnia kulisy prac nad swym komunikatorem. NKtalk będzie działać w oparciu o język Erlang, a w jego tworzeniu udział wzięła firma Erlang Solutions.

Komunikator najpopularniejszego serwisu społecznościowego w Polsce NKtalk wykorzystywać będzie Erlang - funkcyjny język programowania, coraz częściej używany przy tworzeniu wysokowydajnych systemów przetwarzania informacji. W oparciu o Erlang działa m. in. chat w Facebooku.

Do prac nad projektem komunikatora Nasza-Klasa zaprosiła firmę Erlang Solutnios Ltd., której eksperci przeprowadzili z zespołem IT Naszej Klasy profesjonalne szkolenia z wykorzystania języka Erlang oraz technologii Open Telecom Platform i jabber/XMPP. Erlang Solutions wykonało także dużą część prac programistycznych przy integracji komunikatora z portalem nasza-klasa.pl oraz przy skalowaniu nowego systemu.

Oparcie NKtalk na technologii Erlanga, która umożliwia efektywne skalowanie dużych systemów, było konieczne aby przygotować komunikator i cały serwis na ogromny ruch generowany przez użytkowników i przesył danych. Przez ostatnich kilka miesięcy, dzięki współpracy z naszym partnerem, programiści NK intensywnie kształcili się w zakresie języka programowania Erlang. Współpraca z firmą, która dysponuje wszelkim potrzebnym know-how w interesującym nas zakresie okazała się bardzo owocna. Wyniki naszej współpracy już niebawem będzie można zobaczyć na stronach NK - mówi Tomasz Białobrzeg, dyrektor ds. IT Naszej Klasy.

Projekt NKtalk był wyzwaniem nie tylko z powodów technicznych, ale i z powodu limitów czasowych wyznaczonych przez plan marketingowy NK. Nasze firmy udowodniły, że mając dobry zespół, konkretną wizję i dokonując właściwych wyborów technicznych, można w krótkim czasie dostarczyć sprawne i solidne rozwiązania - dodaje Marcus Taylor, CEO Erlang Solutions Ltd. Dobiegł końca pierwszy, najpoważniejszy etap prac nad NKtalk. Aktualnie trwają testy komunikatora, w których bierze udział około 500 tys. Użytkowników. Po ich zakończeniu nastąpi oficjalna premiera NKtalk.

Źródło: Nasza-Klasa

Czytaj też:

Nasza-Klasa: Sledzik, NKtalk i otwarta platforma API

Nasza-Klasa pokazuje zrzuty NKtalk

NKtalk - testy dla pół miliona internautów