NASK uruchamia system do obsługi rejestracji domen

NASK podpisał z Oraclem Polska umowę na dostarczenie bazy danych oraz serwera aplikacji na potrzeby systemu rejestracji i utrzymania domen internetowych.

Pierwsza wersja systemu KERT (od kwietnia 2000 r.) obejmowała jedynie system bazodanowy. Obecnie rozpoczyna się wdrożenie wersji rozszerzonej, która oprócz systemu wewnętrznego będzie zawierała również obsługę procesu zdalnej rejestracji klienta. System umożliwi mu rejestrowanie domen internetowych on-line i na zdalne zarządzanie domenami przez ich dysponentów. NASK pozwoli na gromadzenie informacji o umowach związanych rejestrowaniem domen i ich rozliczanie, prowadzenie prac administracyjnych związanych z domenami internetowymi, rozliczanie płatności dokonywanych za pomocą kart kredytowych przez Internet (za pośrednictwem PolCardu). Uruchomienie systemu spodziewane jest na styczeń 2002 r.

NASK wykorzystuje od lat bazy danych Oracle'a w systemach rejestracji finansowo-księgowych. Zdaniem specjalistów tendencją w informatyce jest wykorzystywanie baz jednego producenta, chociaż można integrować rozwiązania różnych firm.