NASK stracił 14 mln zł

NASK, firma zarządzająca wszystkimi domenami z końcówką "pl", utopił w ryzykownych operacjach finansowych kilkanaście procent swojego rocznego budżetu, donosi "Dziennik". Straty szacowane są na ok. 14 mln zł.

W ub. roku NASK utopił ok. 14 mln zł, inwestując w bardzo ryzykowne instrumenty finansowe rynku walutowego, zwane opcjami lub kontraktami terminowymi. Dla porównania roczny budżet tej instytucji wynosi 65 - 70 mln zł.

Sprawa trafiła do prokuratury. Jak twierdzi ekspert prawa bankowego Krzysztof Lange z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy - "W tym przypadku zainwestowano pieniądze podatników. To ewidentne złamanie prawa, a konkretnie ustawy o finansach publicznych, która zabrania tego typu praktyk instytucjom publicznym".

Szef Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej został zdymisjonowany przez nadzorującą tę instytucję minister nauki.

Szefowie NASK nie mają sobie nic do zarzucenia, a winą obciążają... bank, który zarządzał inwestycją mając świadomość, że zawarcie z NASK umowy na opcje jest złamaniem prawa. NASK złożył już pozew cywilny przeciwko bankowi o uznanie nieważności całej umowy i zwrot zainwestowanych przez firmę pieniędzy.

NASK internetyzuje świętokrzyskie

NASK daleki od prywatyzacji?

WHOIS w NASK-u

Źródło: Dziennik.pl