NASK rejestruje domeny IPv6

Od 4 czerwca Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa udostępnia serwery DNS dla domeny .PL obsługujące protokół IPv6. NASK umożliwia także rejestrację nazw w domenie .PL wskazujących na adres IPv6.

Przygotowania do wdrożenia nowych usług opartych na IPv6 trwały ponad rok i były poprzedzone licznymi testami. Na wdrożenie obsługi krajowych domen zgodnych z IPv6 na razie zdecydowało się niewielu rejestratorów na świecie. IP w wersji 6, który dotychczas stosunkowo wolno zdobywał rynek, z czasem ma wyprzeć powszechnie stosowany obecnie IPv4. Zaletami nowej wersji protokołu leżącego u podstaw internetowej komunikacji, są ulepszone mechanizmy bezpieczeństwa i przede wszystkim liczba obsługiwanych adresów IP (2 do potęgi 128), która może być uznana za nieograniczoną w porównaniu do zaledwie setek milionów użytecznych adresów w przypadku IPv4. Obecnie ma to coraz większe znaczenie, biorąc pod uwagę, że niedługo nawet ruch w sieciach telefonii komórkowej będzie bazował na protokole IP.

"Obecnie jesteśmy na początku drogi wdrażania protokołu IP w wersji 6. Z czasem coraz więcej dostawców Internetu będzie uruchamiało IPv6 w swoich sieciach, dając abonentom możliwość korzystania z zalet tego protokołu. Nie należy oczekiwać w najbliższych latach porzucenia protokołu IPv4. Będziemy obserwowali stopniowe zastępowania IPv4 przez IPv6, a zmiana będzie miała charakter raczej ewolucyjny niż rewolucyjny" - mówi kierownik działu domen NASK Andrzej Bartosiewicz.