Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Myto od ISP

Skandynawscy dostawcy zawartości witryn internetowych znaleźli sposób na podniesienie swoich dochodów. Uznali, że mają prawo do udziałów w zyskach operatorów telekomunikacyjnych.

Poszukującym dodatkowych źródeł dochodu internetowym firmom w Skandynawii z pomocą przyszła niewielka szwedzka firma informatyczna Tric, która opracowała specjalny filtr. Pozwoli on witrynom internetowym na rozpoznawanie ISP, który obsługuje danego internauty i ewentualne zablokowanie wejścia na witrynę. Ten mechanizm daje internetowym firmom potężny atut w negocjacjach z firmami telekomunikacyjnymi i ISP. Chcą one mieć udział w zyskach operatorów, argumentując, że to ich produkcja przyciąga internautów do Sieci. Dostawcy zawartości ponoszą ogromne nakłady, borykają się z trudnościami finansowymi, nie chcą więc by śmietankę spijali wyłącznie operatorzy.

W Szwecji firmy internetowe liczą na wynegocjowanie od operatorów 40 mln EUR, co ich przedstawiciele uważają i tak za niewielką kwotę wobec 420 mln EUR rocznego zysku, jakie czerpią szwedzkie firmy telekomunikacyjne z dostawy usług internetowych. Podobne rozmowy prowadzą z rodzimymi operatorami duńskie firmy internetowe, coraz poważniej podjęcie takich rozmów rozważają też firmy norweskie.

Oprogramowanie Tric daje dostawcom zawartości narzędzie sankcji i egzekucji w stosunku do operatorów, którzy nie podpiszą porozumienia lub będą zalegali z opłatami.

<i>Źródło: Europemedia</i>