Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Myśl o środowisku: unowocześniaj komputer, zamiast kupować nowy

Do wyprodukowania jednego PC-ta i monitora potrzeba ok. 1,8 tony surowców - tyle ile do produkcji samochodu osobowego. Wydłużanie życia maszyny poprzez jej stopniowe unowocześnianie daje o wiele większą oszczędność energii niż recykling.

Uniwersytet ONZ (UNU) przedstawił raport "Computers and the Environment: Understanding and Managing their Impacts", w którym opisuje wpływ PC-tów na środowisko. Produkcja jednego średniej klasy komputera osobistego i 17-calowego monitora CRT monitora wymaga co najmniej 240 kg paliw kopalnych, 22 kg rozmaitych chemikaliów i 1,5 tony wody. Waga wszystkich potrzebnych do produkcji materiałów odpowiada wadze materiałów do budowy jednego średniej wielkości samochodu osobowego.

Najlepszym sposobem na zniwelowanie negatywnego wpływu produkcji PC-tów na środowisko jest zatem wydłużenie życia komputera osobistego. Autorzy raportu zalecają, aby użytkownicy poważnie zastanawiali się, czego naprawdę potrzebują, przygotowując się do inwestycji w nowy komputer. Może się okazać, że wystarczy po prostu up-grade już posiadanej maszyny. Działania takie jak przedłużanie życia komputera przez zwiększenie pamięci operacyjnej lub pojemności dysku, czy wreszcie - podarowanie komuś starego komputera, jeśli naprawdę musi być on wymieniony, pozwalają na oszczędzenie od 5 do 20 razy więcej energii niż pozwala na to recykling.

Dzieje się tak, ponieważ bardzo duża część energii potrzebnej do produkcji komputera osobistego jest wykorzystywana do stworzenia elementów, które w procesie recyklingu są po prostu niszczone. Dotyczy to np. półprzewodników. We wcześniejszym raporcie, z końca 2002 roku ci sami badacze z UNU oceniali, że do produkcji pojedynczego chipa pamięci DRAM 32-megabajtowego, który waży 2 gramy, potrzeba 1,7 kg paliwa kopalnego i chemikaliów oraz 32 kg wody.

Postęp w technologii zachęca ludzi do wymiany maszyn, a stały spadek cen - raczej do ich całkowitej wymiany, niż unowocześniania. Cykl unowocześniania sprzętu komputerowego w przypadku użytkownika indywidualnego to obecnie 2 – 3 lata. Jednocześnie jednak rośnie rynek używanych komputerów – w przypadku eBay aukcje używanego sprzętu komputerowego w 2001 roku warte były aż 2 mld USD.